Комшии вдигат стадиони за чудо и приказ за 50 мил евро, ние искаме 185 мил лева за „Пловдив”
Много ли са 185 милиона лева за стадион „Пловдив”? Това е въпросът, който се обсъжда от близо седмица, както по политическите централи, така и във всеки квартален хоремак под тепетата. Безспорно липсата на стадион в Пловдив е болна тема за всеки футболен човек, живеещ под тепетата. Докато проблемите със съоръженията не се решат, неизбежно е всеки мераклия за власт да спекулира с темата, надявайки се на някои допълнителен глас или подкрепа, пише trafficnews.bg.
Как обаче се стигна до сумата от 185 милиона лева?
Патриотичният фронт поиска Общинският съвет да отпусне 20 милиона лева за довършаването на стадион „Пловдив”. Според арх. Валентин Маринов тази сума ще е напълно достатъчна, за да отвори врати стадиона. Бившият рефер и общински съветник от ГЕРБ Атанас Узунов обаче взе да прави сметки, че минимум 100 милиона евро ще са нужни, за да се завърши съоръжението. Той даде пример със стадионите в Украйна – „Донбас Арена” в Донецк и „Олимпийския стадион” в Киев. Дали обаче сравнението е подходящо?
Целият комплекс в Донецк, който за съжаление, има огромни щети след войната в Украйна, струва близо 250 милиона евро. Това обаче включва цялостна инфраструктура, далеч по- впечатляваща от комплекса на Гребната база, както може да се види на снимката.
Олимпийският стадион в Киев бе построен с държавни пари, а сумата бе близо 150 милиона евро.Там обаче гръмна огромен скандал след построяването на съоръжението в украинската столица за Европейското първенство по футбол. Правителството бе обвинено, че е раздула двойно разходите за стадиона и няколко висши чиновници бяха уволнени.
В този смисъл сравнението и примерите на Атанас Узунов с бившата съветска република са меко казано неуместни.
Какво правят съседите?
Най-пресният пример е Македония. Съседите реконструираха стария им национален стадион в столицата Скопие за около 32 милиона евро и съоръжението вече е едно от най-модерните на Балканския полуостров. В момента то е за 35 000 души, но след като бъде разширено то ще приема с 12 000 души повече. Разширението ще струва около 18 милиона евро, а през 2017 година „Филип II Арена” ще приеме Суперкупата на Европа.
Турция е друг показателен пример. С 95 милиона евро те вече си имат два стадиона с 5 звезди от УЕФА, а капацитетът им е сходен с този на стадион „Пловдив”.
Стадионът на „Фенербахче” – „Шюкрю Сараджогл” бе превърнат в истинско бижу преди няколко години с около 70 милиона евро. В цената обаче влизат помощни игрища, спортна зала и друга прилежаща инфраструктура.
С още около 25 милиона евро бе построен и чисто новият „Кадир Хас” в Кайзери с капацитет от 35 000 души.
Дори Албания започна да строи впечатляващ стадион. В Тирана албанците ще удвоят капацитета на 35 000 хилядния национален стадион, който ще е с 5 звезди, а реконструкцията му ще струва 50 милиона евро. (заб. заглавната снимка също е от проекта за стадиона в Тирана)
Разбира се, примери със стадиони струващи по 400 – 500 милиона евро могат да се дават, но тези примери са меко казано неуместни. Защото „Уембли”, „Емирейтс” и „Алианц Арена” са инвестиции, които за сравнително кратко време възвръщат парите дадени по тях. За това е по-добре да следваме пример на съседите, които са постигнали впечатляващ резултат без да са се изхвърляли, а при нас грози сериозната опасност да не постигнем впечатляващи резултати, но доста да сме се изхвърлили.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!