Конференция „Строително предприемачество и недвижима собственост“: Диалог между науката и бизнеса
На 29 ноември 2024 г. в Икономически университет – Варна се проведе 39-та международна научно-практическа конференция на тема „Строително предприемачество и недвижима собственост“. Форумът обедини представители на академичната общност от редица български и международни университети, както и представители на бизнеса, с цел обсъждане на актуалните тенденции и предизвикателства в строителния сектор и пазара на недвижими имоти.
Конференцията, организирана ежегодно от катедра „Бизнес, инвестиции, недвижими имоти“ от 1985 г., се утвърди като платформа за обмен на научни изследвания и добри практики, насърчавайки диалога между академичната общност и бизнеса.
Форумът бе официално открит от доц. д-р Тодор Райчев, ръководител на катедрата, който подчерта ключовите предизвикателства пред сектора – дигитализацията, преминаването към кръгова икономика, зелената трансформация и новите изисквания за енергийна ефективност.
Ректорът на Икономически университет – Варна, проф. д-р Евгени Станимиров, приветства участниците, изтъквайки устойчивостта и приемствеността, с които катедрата поддържа връзката между академичния свят и бизнеса.
С приветствия към участниците се включиха и доц. д-р Яна Стоенчева от УНСС, Владислав Манов от агенция за недвижими имоти „Явлена“, както и Антонио Таркуинио, консулски кореспондент на Почетно консулство на Италия във Варна. Катедра „Счетоводна отчетност“ при ИУ – Варна също изпрати поздравителен адрес.
На форума бяха засегнати ключови аспекти на строителството и недвижимите имоти бяха засегатни. Дискусиите в конференцията бяха в четири тематични панела:
-
Първият панел, посветен на динамиката, риска и маркетинговото поведение в сектора на недвижимите имоти, разглеждаше национални и международни перспективи. Презентациите предоставиха задълбочен анализ на глобалните тенденции и тяхното отражение върху местните пазари.
-
Вторият панел се фокусира върху факторите на имотния пазар, включително цени, тенденции и инвестиции, с акцент върху въпроси като съществуването на имотен „балон“ и доходоносността на краткосрочните отдавания под наем. Участниците анализираха примери от различни градове и направиха прогнози за бъдещото развитие на пазара.
-
Третият панел анализира управлението и иновациите в сектора, като идентифицира бариерите пред въвеждането на нововъведения. Особен акцент бе поставен върху дигитализацията и автоматизацията като ключови фактори за повишаване на ефективността в управлението на имотите.
-
Четвъртият панел обсъди предизвикателствата в строителството, фасилити мениджмънта и градската среда. Експертите представиха успешни примери за устойчиви строителни практики и обсъдиха ролята на урбанистичния дизайн в създаването на качествена среда за живот.
Медийното отразяване на събитието подчерта значимостта на конференцията в регионален и национален мащаб. Водещи информационни източници като БТА, Darik News и ProNews Добрич акцентираха върху прогнозите на експертите за стабилизиране на цените на жилищните имоти през 2025 г., както и върху значението на форума за диалога между академичните и бизнес среди.
Конференцията се осъществи с подкрепата на строително-инвестиционна компания „Планекс Холдинг“ ООД, което допълнително подчерта значимостта на партньорството между бизнеса и академичните среди.
*публикация
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
За да продължите, трябва да се регистрирате в сайта