Костадинов: Извинете се! Руската църква е собственост на Русия

25.09.2023 / 12:30 4

Кадър ФБ

Лидерът на Възраждане заяви, че Руската църква в София е собственост на Руското посолство.

Той показа и снимка на нотариален акт.

Ето какво пише той:

"Това е нотариалният акт на руската църква в София, от който се вижда, че тя е собственост на руското посолство. Тъй като по американските медии в България се разнесе поредната лъжа, че не била собственост на Русия, сега питам - ще се извинят ли за лъжата си американските медии, раздухващи антибългарска и антируска пропаганда, или не? Или вместо това директно ще започнат да призовават за конфискация?"

Руската църква в София е собственост на Българската православна църква (БПЦ) и Софийският митрополит трябва да се разпореди тя да бъде отключена и да се възстановят богослуженията в нея. Това гласи позиция на Русенския митрополит Наум, публикувана във Фейсбук, видя БТВ.

Митрополит Наум съобщи преди дни, че Руската църква е собственост на Българска православна църква:

Причината за позицията на владиката е затварянето на храма по заповед на отстранения предстоятел архимандрит Васиан (Змеев), който беше уличен в шпионска дейност и изгонен от България.

Митрополит Наум проследява историята на Руската църква – от освещаването ѝ до наши дни. По думите му затварянето ѝ от „странични лица“ е недопустимо.

ЗА СТАТУТА НА ХРАМ „СВ. НИКОЛАЙ” В СОФИЯ

Относно отправени към нас запитвания за статута на храм „Св. Николай Мирликийски” в София, познат като „Руската църква”, бихме желали да споделим с обществената аудитория следната информация, с която разполагаме за този молитвен дом.

Храмът е построен с благословението на Св. Синод на Българската православна църква като легационна църква (1914 г.), намирала се в общия двор на тогавашната Руска легация, находяща се на ъгъла на ул. „Раковски” и ул. „Московска”.

Осветен е на 11 ноември 1914 г. от нашия приснопаметен предшественик и тогавашен председателстващ Св. Синод в София Доростолски и Червенски митрополит Василий (1847-1927), като в богослужението не са участвали руски архиереи, заради схизмата в която БПЦ се е намирала.

Припомняме, че руски архиереи не са участвали и в освещаването на храм-паметника в с. Шипка през 1902 г. по същите причини.

След 1917 г. храм „Св. Николай” е обслужвал богослужебните нужди на руската емиграция в София, начело с архиеп. Серафим Соболев, а от 1936 г. по настояване на съветското правителство църквата се отнема от руските емигранти и се предава на българското правителство, което от своя страна го предава на Българската православна църква, под омофора на Софийския митрополит (1).

През 1944 г. храмът е силно повреден, като през 1945/1946 г. е реставриран от Софийската митрополия, а в него през следващите години са назначавани различни български свещенослужители-ефимерии, а заедно с тях са служили и руски духовници-белоемигранти, постоянно пребиваващи в страната ни след Октомврийската революция.

Съгласно решение на Св. Синод на Руската православна църква от 10 ноември 1952 г., прот. № 8, всички други руски православни енории, манастири и клир в България, преминават в юрисдикция и владение на Българската православна църква (2).

Отново по решение на РПЦ, през м. ноември 1953 г. в бившата легационна църква „Св. Николай” в София е открито подворие, с представителни функции, като ефимериите в него продължават да бъдат назначавани от Софийската митрополия, а Руската църква започва да изпраща периодично свой официален представител.

През 1977 г. в него са завършени поредните реставрационни работи, а през 1981 г. по случай честването на 1300 години от основаването на българската държава, е позлатен и интериорът на храма (3).

През последните години българските свещеници-ефимерии по неясни за нас причини бяха последователно отстранени от този храм, което принципно е абсурдно, поради обстоятелството че функциите му имат само и единствено представителен характер. И съответно, неговата материална собственост не може и не би следвало да бъде считана за руска, заради изброеното по-горе, както и БПЦ не може да претендира, че храмът-подворие в Москва, е българска собственост, тъй като характерът на двете подвория е реципрочен.

Считаме, че заключването на храм „Св. Николай” от странични лица е недопустимо, като следва Софийският митрополит веднага да се разпореди той да бъде отворен, като се възстановят своевременно и богослуженията в него.

 

 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
4
4
kaka (преди 1 годинa)
Рейтинг: 71214 | Одобрение: 9099
А ти мангалче чия собственост си? На руското правителство и прокламираш че си голям патриот ! Как така хем си Български патрот ,а получавш пари от държава която винаги е съсипвала страната ни и сега и ти се стремиш да го правиш за да си заслужиш хвърлените копейки по земата.И бобчо е прав нотариалния документ нищо не струва нито като дарение нито като покупко продажба.
3
3
cron1 (преди 1 годинa)
Рейтинг: 106496 | Одобрение: -11024
Поредната простотия на Копейкин! Църквата е БЪЛГАРСКА СОБСТВЕНОСТ! Гняв
Марио Кроненберг
3
4
rakita (преди 1 годинa)
Рейтинг: 1118 | Одобрение: -202
Браво Костя пак ще се налапаш с копейки(пардон с евро)след тази публикация!
напред с рогите
4
5
MrBean (преди 1 годинa)
Рейтинг: 155332 | Одобрение: -1733
Костя,за пръв път виждам нотариален акт без продавач,или в случая дарител!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама