Кой печели и кой губи от хаоса в Македония? Експерти коментират подпалената черга на съседите

28.04.2017 / 09:13 2

Кадър bTV

Няма ситуация, в която политиците да спечелят в момента в Македония. В момента всички са губещи. Това коментира бившият посланик на България в Скопие Александър Йорданов, цитиран от Пик.

 

До голяма степен първопричината за тази ситуация е президентът Георге Иванов, който отказа да даде мандат на политическата сила, която изрази готовност да създаде правителство. Той е задължен да даде мандат, защото не може държавата да няма правителство, поясни Йорданов, визирайки отказа на президента на даде мандата на Зоран Заев, лидер на социалдемократите. 

През цялото време САЩ и ЕС постоянно призоваваха за диалог и ги събраха в един скопски квартал Пържино, за да им налеят малко ум. Те не се събират, не може да ги оставиш да се избият, смята Йорданов. 

10 години управлява Никола Груевски с партия Демократичен съюз за интеграция. Този, който вчера е избран за председател на парламента, е бил министър на отбраната в правителството на Груевски. А той се страхува, че, ако властта се смени, той може да бъде вкаран в затвора - в Македония се говори за страшна корупция. нека не се смесва това, че политиците искат да запазят властта и привилегиите си, допълва бившият посланик. 

Партиите трябва да изберат нови лидери, такива, които нямат натрупани негативи през годините, и да седнат на една маса да се разберат. Явно обаче те не искат да се оттеглят от властта. Зад ситуацията очевидно стои определена организация. Сценариите са ясни. Македония е пред разпад, коментира Юлиян Ангелов от ВМРО и посочи, че всякакви сили стоят зад това, но не и България, която не се меси при съседите. 

В Конституцията цари пълен хаос. Но и международната общност постоянно кара Македония да си нарушава конституцията. Това се наложи като практика през последните две години. Нещо повече, бе създадена и паралелна съдебна власт, посочи Любчо Нешков.  Македонската страна в лицето на президента Георги Иванов и поиска разговор първо с бъдещия премиер Бойко Борисов. Имаше разговори с Груевски и със Зоран Заев, допълни той. 

Българската страна категорично подкрепи Македония за влизане в ЕС и НАТО и призова да се спазва реда, но никъде нямаше и дума за намеса във вътрешните работи на страната, посочи Нешков. 

В Македония цари омраза на краен национализъм. На този македонски национализъм е логично да отговори и албански национализъм, защото албанците не могат да приемат, че ще има едни хора, наследници на Александър Македонски, а те ще са втора ръка, коментира Александър Йорданов.

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама