Който няма брак, плаща нов данък

05.07.2025 / 22:21 0

Пиксабей

Според премиера на РСМ Мицкоски демографската криза не е проблем само за страната, но и за цяла Европа

Премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски обяви, че правителството обмисля въвеждане на допълнителни данъци за граждани, които не са встъпили в граждански брак. Изявлението беше направено по време на дебат на тема „Демографски тенденции, предизвикателства и възможни решения“, предаде Флагман.

В изявлението си, разпространено от правителствената пресслужба, Мицкоски посочва, че през миналата година в Северна Македония са се родили 16 061 деца, а са починали 20 201 души. 

„Това е спад от 4140 души само за една година. През последните четири години загубихме над 33 000 граждани, един град с размерите на Кавадарци или Кичево е изчезнал. Раждаемостта е спаднала от 12,5 процентни пункта през 2010 г. до 8,8 през 2024 г. В много общини и села вече няма дори паралелки за първи клас. Все повече хора живеят сами, все по-малко се женят, все по-малко деца се раждат“, каза Мицкоски.

Премиерът на Северна Македония посочва, че демографската криза не е проблем само за страната, но е предизвикателство за цяла Европа и много държави в света.

„Германия, Италия, България, Япония, Южна Корея, всички тези страни отдавна се сблъскват с едно и също нещо, раждат се малко деца, населението застарява, а младите хора все повече търсят по-добър живот в чужбина. Но нашата ситуация е специална. Защото, докато някои страни забелязват това явление като тенденция, за нас то е аларма. Това правителство не мълчи за проблема. То го назовава. То го признава. И се бори с него”, заяви Мицкоски.

По думите му борбата на правителството ще бъде „да направи живота в страната полезен, да направи майчинството благословия, а не бреме, да даде на младите хора причина да останат, както и да се изградят институции, които не пилеят чуждата младост, а по-скоро я подхранват“.

„Нека изградим страна, в която надеждата е по-важна от паспорта. Време е за страна, в която ще се раждат повече деца, това е нашият основен императив, повече млади хора да се женят и да имат повече деца, а тези, които са емигрирали, да се завърнат“, каза Мицкоски.

Предложението предизвика остри реакции на опозиционните партии, като част от тях определиха подобен ход като дълбоко консервативен и недемократичен. Неправителствени организации пък обявиха, че подобно действие би могло да се счете за потъпкване и заплаха на основни човешки права. 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама