Който влезе, не може да го напуснe: "Град на мъртвите" в Русия

28.10.2024 / 23:50 0


Снимка Archaeo - Histories/Х

На ръба на Кавказките планини, скрито от човешки поглед, лежи загадъчен некропол, който носи името “Градът на мъртвите”. Това не е просто място за покой, а портал към забравена епоха, където историите на повече от 10 000 души са заключени в камък и тишина.

Местните жители на отдалеченото руско село Даргавс споделят легендата, че всеки, който осмели да влезе в Града на мъртвите, никога няма да излезе.

Въпреки многото мистерии, които заобикалят това гробище, разположено в непосредствена близост до границата с Грузия, историците постепенно разкриват неговата история, датираща от стотици години, пише ВВС, цитирани от Вести.

Този изолиран район започва да се използва като гробище през 16-ти век, но произходът му остава неясен. Една от теориите предполага, че по време на монголо-татарското нашествие през 13-ти век, местните жители, заселени в 17-километровата долина на Кавказките планини, започнали да изграждат надземни крипти, за да опазят територията.

Друга теория сочи, че “Градът на мъртвите” е вдъхновен от индоиранската традиция, установена от мигриращите сармати, които погребвали мъртвите си над земята в знак на уважение към нея.

Днес некрополът включва 99 забележително запазени средновековни крипти с извит покрив и прозорец. Някои от труповете вътре са толкова добре запазени, че плътта все още е прикрепена към костите им.

Историята на “Града на мъртвите” е неразривно свързана с епидемии от чума през 17-ти и 18-ти век. Има доказателства, че заразените жители са били поставяни под карантина в криптите, докато смъртта им наближава. Някои от телата са погребани в дървени ковчези, наподобяващи лодки, а един труп дори е открит с гребло до него. Понеже в близост до некропола няма плавателни реки, някои историци предполагат, че древните жители са вярвали, че човек трябва да пресече река, за да стигне до отвъдното.

Докато много посетители идват на това грамадно гробище, за да се възхитят на изумителната средновековна архитектура, историкът Людмила Габоева смята, че те получават нещо в замяна.

“Хората, които идват тук с възхита от красотата на това място, постигат мир с вечния страх от смъртта”, каза тя.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама