Красимир Вълчев: 400 милиона лева ще е увеличението на бюджета за образование

08.10.2018 / 17:18 1

Снимка: Канал 3

„Минимум 400 милиона лева ще е увеличението в бюджета за образование за 2019 г.” Това обяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който присъства на форум за висшето образование в УНСС.

 „За основните политики, които сме анонсирали, имаме гаранция, че ще бъдат финансирани. Най-голямата част от ръста ще бъде насочена към основния фактор – това е учителят. За увеличение на заплатите на педагогическия персонал са предвидени 330 млн. лв. в бюджета за следващата година. Още близо 29 млн. лв. са предвидени за обучение на непедагогическия персонал. Оттам нататък може би най-голямото увеличение като ръст ще бъде това за дейностите по интереси. Скоро ще представим промените в стандарта за приобщаващото образование, с които ще бъде регламентацията на дейностите по интереси и финансирането им в Наредбата за финансиране на институциите“, каза още Вълчев и обясни, че ще бъдат увеличени и средствата за закуски. Образователният министър обясни, че трябва да се работи и по разликата във възнагражденията на младите и възрастните преподаватели.

„Разликата при възнагражденията им във висшето образование е много по-голяма, отколкото в училищното образование. И въпреки, че средните брутни заплати в системата на висшето образование са над 1700 лв. – с 60% по-високи, отколкото в системата на училищното образование, имаме заплати на младите преподаватели, които са по-ниски от тези на младшите учители. И сега е моментът със Съвета на ректорите да довършим този разговор. Ще имаме регулиране на минималната заплата за преподаватели във висшето образование – как трябва да променят дизайна на системата на заплащане, за да мотивира в по-голяма степен преподавателите както за по-качествено обучение, така и за кариерно развитие“, каза още Вълчев, цитиран от „Фокус”.

По отношение на обучението в университетите просветният министър се застъпи за идеята за бъде намален приемът за някои от най-желаните и търсени специалности.

„Трябва да се опитаме да намалим приема в специалности като икономика, туризъм и психология и да го увеличим в математиката и аграрните науки. Стратегията по намаляване и преструктуриране на приема във висшите училища трябва да продължи. Трябва да продължим да го преструктурираме не толкова между висши училища, колкото между професионални направления. Ние имаме два пазара – пазара на образованието и пазара на труда, и те имат различна логика. Трябва да търсим инструменти към най-проблемните професионални направления, към които има най-малък интерес – математика, физкултура, природни науки, педагогика на обучението“, коментира Вълчев.

Той посочи, че има и една група от професионални направления, където се очаква остър недостиг – например аграрните науки и педагогика. По думите му за тях трябва да се направи втора стипендия.

„Имаме и междинна професионална група, при която нямаме чак толкова голям проблем, това са изкуствата. При тях нямаме нерационално търсене, но студентите по тези направления също трябва да бъдат стимулиране“, коментира образователният министър. Вълчев посочи, че четвъртата група са тази, при която няма недостиг на търсене, но също трябва да има стимулиране.

„Това е медицината например. Тук обаче проблемът е невъзможността да задържим младите лекари, което е проблем на здравната политика. Въпрос тук е дали да даваме определени кредити на студентите, които после да бъдат например намалявани, ако студентът остане да работи тук“, обясни той.

Министърът посочи, че последната група са професионалните направления, при които може да се намали приемът. „Това са икономика, туризъм, психология. Но това не означава, че трябва да бъде намалено финансирането“, каза Вълчев.

Той обясни, че през следващата година ще има ръст на субсидията за издръжка на обучението, като тя най-вероятно ще бъде около 40 млн. лв.

„Икономическите висши училища ще обучават по-малко студенти срещу по-високо финансиране на един учащ. Минимум 40 млн. лв. ще бъдат дадени догодина за издръжка на обучението във висшето образование. Тази субсидия ще бъде разпределена в зависимост комплексна оценка на качество на университетите – т.е. няма да бъде на брой студенти, а в зависимост от оценката за учебната и научната дейност и реализацията. Тоест, за всеки един ВУЗ ще има от 50% намаление до 120% увеличение“, коментира Вълчев.

Той изтъкна, че намаление на субсидиите ще има именно в тези направления като икономика, туризъм и психология.

 „Защото искаме повече студенти да се обучават в другите професионални направления, където имаме най-голям очакван недостиг на пазара на труда – това са инженерните, педагогически, аграрните специалности”, каза още образователният министър и посочи, че това не означава, че висшите училища, които обучават в тези професионални направления, ще получават по-малко.

По думите му това означава, че икономическите висши училища ще обучават по-малко студенти срещу по-високо финансиране на един учащ.

„Тоест базовата издръжка вероятно ще бъде увеличена с около 15%, за да компенсира общото намаление на приема, което имаме. Имахме 16 ВУЗ-а, които обучаваха в професионално направление икономика, и във всички – с изключение на Софийския университет, който обучава малко студенти по икономика, ще намалим приема“, обясни министърът.

Попитан дали може да има мораториум върху разрастването на университетската мрежа, Вълчев отговори:

„Това е предложение на Съвета на ректорите, което обсъдихме и те приеха още в края на миналата година. Засега предвиждаме да го въведем със Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за висшето образование. То е израз на общата ни загриженост за репутацията на висшето образование от гледна точка на това, че по-нататъшното разрастване на мрежата е нежелателно. С тях сме съгласни, че мрежата е достигнала предела си на териториално и профилно разрастване.“

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама