Кравето масло по борсите у нас - двойно по-скъпо от ЕС

15.04.2020 / 11:20 3

Кадър Нова тв

Кравето масло на едро у нас е двойно по-скъпо от това в ЕС. Това показва проучване на пазара на Института по аграрна икономика. Причината за това според тях е, че разчитаме предимно на внос, който сега е по-скъп заради по-трудните доставки, съобщи Нова тв.

По-голямата част от маслото, което достига до трапезата ни, е внос. Затова всяка трудност при доставката прави разходите за транспорт и логистика по-големи. Ударът на кризата с коронавируса вече се усеща по веригата. Така през последния месец килограм масло на едро у нас се е търгувал за малко над 14 лв., докато средните цени по другите европейски борси са били около 6,80 за кг или казано иначе – наполовина, показва анализът на икономистите.

„Количествата, които се произвеждат в страната са крайно недостатъчни, за да задоволят потреблението. Вътрешното производство може да задоволи до 30-40 %. Маслото не е уникален случай – така че всичко това, което се случва в момента – тези логистични проблеми, с транспорт, с доставки по цялата верига, се отразяват на цената и на самата реализация на продукта“, посочва Божидар Иванов от Центъра за изследвания в селското стопанство.

Според експертите, които следят пазара на едро у нас, разлика в цените при нас и при другите в Европа – има, но тя е много по-малка. Разминаването идва тъй като у нас се отчитат цените на маслото преди да достигне до магазините, а в другите държави – още в самото начало на веригата, когато излиза от мандрите, преди да е обработено и пакетирано.

„Естествено, че в страните с големите производители ще намерим по-изгодната цена, тъй като тя е без логистичните разходи. В момента имаме един марж между 12 и 14 лева на кг масло при еднакво съпоставимо качество – разбира се това масло може да го намерите на 5 евро – т.е. с 2 лв. по-евтино. Но като отчетем, че Полша е хиперпроизводител на масло ще си намерим отговорите на въпроса“, коментира Владимир Иванов от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.

Според бранша - консумацията на масло у нас е малка – средно по 80-90 тона на месец. А произведените от нашите мандри количества засега са напълно достатъчни, за да задоволят това потребление.

„Около 50 % от маслото на нашия пазар е българско. Почти 80-90% от българските предприятия имат такова производство, но сега го реализират към сладкари, шоколадопроизводвтво, хлебарство. Не е проблем, ако има такова търсене, маслото да се разфасова и да се задоволи крайния потребител“, казва Димитър Зоров от Асоциацията на млекопреработвателите.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
0
cron1 (преди 4 години)
Рейтинг: 80164 | Одобрение: -8726
То да беше само маслото... :'(:errm:
Марио Кроненберг
2
0
ПраБългарин (преди 4 години)
Рейтинг: 62082 | Одобрение: -28378
Нямало консумация на масло..... е как да има като е пълно с палмово масло, много по евтино и вредно.
2
0
yana great (преди 4 години)
Рейтинг: 4462 | Одобрение: 1147
Ами кой е виновен бе?Е@ хте майката на българското земеделие и  животновъдство, сега ще внасяме и ще плащаме скъпо и прескъпо за всичко-месо, мляко, сирене и ...всичко..Малко ви е да ви окачат на бесилото...

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама