Край! Ако лекарство изчезне за месец от аптеките, се забранява за износ

13.12.2017 / 15:25 0

Снимка Булфото

Лекарствата, които не се доставят в аптеките в продължение на един месец, веднага стават забранени за износ.

Това реши днес правителството, като прие законодателни промени за ограничаването на нелегалния паралелен износ за лекарства, пише Флагман.бг.



Заради износа стотици пациенти са без лекарства и трябва да си купуват от по-скъпите им производни. 

Законопроектът включва още лекарството да го няма поне в пет аптеки.

Създава се и информационна система, която ще проследява пътя на лекарствата.

Как ще става това обясни министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в Министерски съвет:

"Данните за медикаментите ще се сравняват с ресурса, който е изплатила НЗОК чрез реимбурсиране. Така ще стане ясно къде се явява липсата на съответния лекарствен продукт и ще може да се проследи движението на медикаментите, които са поискани за лечението на българските граждани, но не са използвали за тази цел и са отклонени за така наречения паралелен износ”.

Според Ананиев ограничаването на нелегалния износ на лекарствата ще спести на държавата милиони левове за здраве.

Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) ще изготвя списък на лекарствените продукти, за които може да се ограничава износът по ясни и обективни критерии. Лекарствените продукти, включени в ограничителния списък, ще могат да се изнасят, само ако ИАЛ не е издала заповед за ограничаване на износа на конкретния лекарствен продукт. Изпълнителната агенция по лекарствата ще има право да издаде заповед само в случаите, когато се установи, че има липса или недостиг на медикаменти за българските пациенти.

Предвижда се също министърът на здравеопазването да издаде наредба, регламентираща условията и реда за лечение с лекарствени продукти за състрадателна употреба. По този начин пациентите ще получат достъп до лечение, когато за тях липсва алтернатива и съответният лекарствен продукт не е разрешен в друга държава. Тези лекарствени продукти няма да се заплащат с публични средства.

Въвежда се и ясна регламентация за лечебните заведения, които могат да провеждат клинични изпитвания.

Облекчения се правят и по отношение на даренията на лекарствени продукти - сега действащият съгласувателен режим се заменя с уведомителен.

Намалява се административната тежест за лицата, желаещи да извършват производство и търговия на едро с лекарствени продукти. Срокът за издаване на разрешения се намалява от 90 на 60 дни. Отпада изискването при издаване на разрешение за търговия на едро с лекарствени продукти да се представя в

Изпълнителната агенция по лекарствата заключение от регионалната здравна инспекция след проверка на място, че са спазени здравните изисквания в помещенията за търговия на едро. Отпада и един от документите, които се изискват в процедурата по издаване на разрешение за търговия на дребно с лекарствени продукти в аптека, която се открива в населено място с население под 10 000 жители.

След решението на правителството Законът за лекарствата отива за разглеждане в Народното събрание.

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама