Крушарски: Методът на засяване на облаци постига между 13 и 15% увеличаване на валежа

06.06.2024 / 11:46 0

Снимка: Булфото

Експерт обясни как действат противоградовите ракети.

Опитваме се да направим нова методология за работа. Това каза Христо Крушарски – един от пионерите в производството на противоградови ракети и собственик на Локомотив Пловдив, в предаването "Цветовете на България“ на Радио "Фокус“.

Противоградовата защита чрез самолетния способ действа на територията на Североизточна България. Тя има ефективност 65%. Ефективността при ракетния способ е минимум 75%. Технологията обаче е позната и използвана от 60-те години на ХХ век и е натрупан доста опит и статистически данни, отбеляза Крушарски.

Във всеки облак има определено количество влага и ледообразуващи кристали. "В градоносните облаци текат силни процеси – възходящ поток, който вдига тези ледени кристали във височина до 14 км. Ако не вкараме конкуренция от кристали на сребърен йодид в облака, толкова, колкото е необходимо, за да не се образуват ледените парчета, може да се получи голяма беля. Ракетите влизат вътре в облака и засяват от порядъка на 4,5 км. Засяването се прави в периферната част на облака, където има възходящ поток. Така вкарваме реагента в самия облак. Ако сме си свършили добре работата, това, което вали на земята, е смесица от ситна градушка с дъжд“, обясни Христо Крушарски, пише blagoevgrad24.bg.

За да бъде засят облакът, той трябва да има определени параметри. Специалистите в командния пункт получават данни от радарите на Агенцията за борба с градушките. "Хората, които работят на пункта за управление, решават кога да излети самолетът, на каква височина, кога да започне засяването на облака“, допълни той.

Методът на засяване на облаци за предизвикване на дъжд се използва, когато има облачност, но няма дъжд. Като реагенти се използват калциев и натриев хлорид, които постигат между 13 и 15% увеличаване на валежа, пише blagoevgrad24.bg.

По думите на Христо Крушарски, към технологията за предизвикване на дъжд интерес проявяват Франция, Грузия, Молдова, Аржентина, Бразилия, Обединените арабски емирства.

Страната ни трябва да е подготвена да се бори както с продължителни периоди на засушаване, така и с наводнения заради климатичните помени. "За целта е необходимо науката и практиката да вървят ръка за ръка, да се разработват технологии, да се правят опити и държавата да се включи и да подпомогне развитието на тази дейност, да обедини институциите и да ги накара да работят заедно. Необходимо е да има координация между ракетните площадки, самолетния способ и РВД, защото понякога се получава така, че ние не можем да се качим на необходимата височина, където трябва да работим, защото РВД ни ограничава“, обясни Крушарски.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама