МОСВ: Товарът на кораба "Вера Су" е чист карбамид, няма тежки метали във водата

11.10.2021 / 20:11 4

Кадър БНТ

Темата със заседналия кораб край Камен бряг е широко коментирана и днес, а новините за водния съд следват една след друга.

Екипите на МОСВ продължават да проследяват ежедневно състоянието на морската околна среда в акваторията на авариралия кораб „Vera Su“, съобщават от екоминистерството.

Направени са анализи по биологични елементи за качество – фитопланктон (развитие на водорасли) и хлорофил–а, които до момента потвърждават екологична оценка за „умерено състояние“ на крайбрежните води, където се намира заседналият плавателен съд, посочват от МОСВ.

Резултатите от пробите показват стабилност в стойностите на наблюдаваните показатели като pH, соленост, разтворен кислород, наситеност с кислород, амониев азот, нитритен азот и нитратен азот.

Водните проби за амониев азот, взети в близост до кораба, също показват близки стойности. Потвърждава се отчитаната и до момента тенденция за задържане на стойностите на наблюдаваните показатели.

В непосредствена близост до заседналия кораб, освен ежедневно следените показатели, е проведено и изследване на водите за съдържание на тежки метали – желязо, манган, цинк, олово, кадмий, никел, общ хром. Отчетените резултати по всеки от анализираните метали са под границите на стандартите за качество на околната среда, което е индикация, че водите около кораба не са замърсени с метални соли.

От МОСВ са предприети и действия за възлагане на пълен анализ на товара на кораба. Резултатите от анализа на пробата потвърждават, че товарът е чист карбамид, което напълно отговаря на предоставения информационен лист за безопасност на товара.

Допълнителният площен мониторинг, разработен съвместно с експерти от Института по океанология към БАН, е проведен въпреки сложната метеорологична обстановка. Подбраните 7 пункта в района южно и югоизточно от кораба „Вера Су“ са съобразени с посоката на преобладващото морско течение.

Разположението на пунктовете позволява проследяване на потенциално въздействие върху морската околна среда в по-дългосрочен план чрез провеждане на периодични моделирани изследвания на крайбрежните морски води, пишат още от Министерството на околната среда.

От ведомството посочват още, че продължават всекидневно да следят състоянието на водите в Черно море в непосредствена близост до заседналия кораб и остават в готовност за съдействие по време на следваща операция по разтоварване на кораба, пише bnr.bg.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
2
Уйо (преди 2 години)
Рейтинг: 43449 | Одобрение: 7914
Хората превозват "бело", а те тежки метали търсят.
0
0
Чичкото (преди 2 години)
Рейтинг: 81735 | Одобрение: -4765
Ясно е че вече и спасение от еко катастрофата няма да има Поздравления
Истината преди всичко
0
10
СИК2 (преди 2 години)
Рейтинг: 241 | Одобрение: -2374
ще се окаже, каквото трябва да се окаже! гатмака радеффф да отговаяря!
1
3
бачо Кольо (преди 2 години)
Рейтинг: 16669 | Одобрение: 4639
Сега да не се окаже ,че даже сме имали нужда от тоя химикал за морето?
Колкото повече,толкова повече!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама