МВР даде съвети как да се предпазим от гръмотевичните бури

27.07.2020 / 15:58 0

Снимка: pixabay

Времето в някои части на страната рязко се влоши този уикенд, като освен обилните валежи имаше и опасни гръмотевични бури. 

Novini.bg ви споделя основните съвети на МВР за предпазване от опасното време. 

В повечето случаи мълнията започва да се образува в долната част на буреносния облак. Между отрицателно заредените облачни елементи и положително заредената земна повърхност под облака се създава електрично поле, тъй като се развива много висока температура – понякога над 18000оС.

Мълнията има ослепителен блясък и е съпроводена от оглушителен гръм, които е в резултат на внезапното разширяване на въздуха и последващо го свиване.

Между светкавицата и гръмотевицата има интервал от време  поради по-голямата скорост на светлината, така че като видите светкавицата, бройте до 10. Ако гърмът дойде след това число, значи е достатъчно далеч. Ако не успеете да преброите до 10, опасността е голяма.

Един от феномените на природата са “кълбовидните” мълнии. Кълбовидните мълнии се срещат по-рядко и не са така добре разгадани. Те представляват светещо кълбо с диаметър 25-30см и се движат хаотично.

Живеят само няколко секунди, след което изчезват тихо или с взрив. При влизане в стаята на “кълбовидна”мълния специалистите препоръчват да не се осъществява абсолютно никакво движение, защото и най-малкото движение на въздуха може да ги взриви и да нанесат големи щети.

В света всяка секунда падат около 100 мълнии. Установено е ,че ако поради глобалното затопляне температурата на земята се повиши с 1о С, в атмосферата ще бушуват 5 пъти повече бури, отколкото сега.

В нашата страна максимумът на гръмотевичните бури е през месец юни. Средно 7-8 дни са с гръмотевични бури, като през отделните години броят им е достигал 15-20.

Повече мълнии падат в местата с подпочвени води, във водните басейни, залесените им брегове, местата с рудни залежи.

Мълнията може да предизвика пожар, да извади от строя трафопостове, електрически инсталации, уреди и системи. Тя може да порази тежко и дори смъртоносно хора и животни.

По данни на ООН ежегодно в света загиват 300000 души, поразени от “Стрелите на Зевс”-мълниите, а за България жертвите са между 10 и 15 човека.

Това налага всеки от нас да знае правилата за поведение и действие при гръмотевични бури.

Ако сте сред природата и започне гръмотевична буря:

- Стойте далече от метални стълбове, стърчащи канари, самотни дървета със стърчащи навън клони. Когато дъждът намокри дърветата, те стават силно проводими и привличат мълниите.

- Не се установявайте на естествени височини и в края на горички;

- Не устройвайте къмпинги на открити полета и хълмове.

- Ако сте в гора, застанете между две дървета, отстоящи на разстояние най-малко 3 метра едно от друго.

Ако сте в група, стойте/движете се/ на 3-5 метра един от друг, за да избегнете опасността една мълния да порази цялата група. Струпването на много хора на едно място е опасно, защото дишането и изпарението увеличават проводимостта на въздуха.

- Отдалечете се от електропроводи за високо напрежение.

Стойте настрани от метални конструкции, люлки, пързалки, спортни съоръжения, огради, парапети. Не се подслонявайте в беседки с ламаринени покриви.

Не дръжте и не се хващайте за метални предмети, включително и такива с дървена дръжка/мотики, коси, брадви, вили, триони и др./ Всичко метално,  което е близо до нас, увеличава проводимостта, а мълнията се стреми да се движи по места, където проводимостта е най-висока. Мобилните телефони, фотоапаратите,  риболовните пръчки, са често удряни от мълния. Опасност има и ако сте с с чадър с метален връх, с метални токчетата на обувките,  с метални обеци, часовници, пръстени, гривни, медалиони, както и други метални вещи. Ако в чантата си държите метални предмети, по- безопасно е да се освободите от тях. Вие си решавате дали и как да се освободите, но е добре те да са на повече от 20-30 метра от вас.

- Ако по време  на буря се намирате на открито (в гората, в полето), задължително изключете мобилния си телефон.

- При прогноза за гръмотевични бури за предпочитане е да облечете връхна дреха с метални електропроводими детайли и аксесоари като ципове, ленти и др. За да се обясни противоречието между този и предходния съвет, трябва да се уточни, че тези аксесоари биха помогнали при неизбежно привличане на мълнията,  като отклонят от тялото ни електрическия ток, който ще изтече през тях в почвата /явлението е известно като контурна дъга/

Не стойте върху мост по време на гръмотевична буря

- Ако сте във близост до воден басейн и ловите риба, веднага оставете въдицата  и се отдалечете. Никога не поставяйте рибарските кукички в джоба на ризата си, защото ще привлекат мълнията към сърцето ви.

- Ако бурята ви изненада в река, езеро или басейн, незабавно излезте от водата и се отдалечете.

В случай, че сте с лодка или сърф в морето, бързо тръгнете към брега, защото водата има по-висока проводимост от въздуха.

- Опасно е язденето и стоенето в близост до стада домашни животни. Мократа козина на животните привлича мълнията.

- Не стойте в близост до крави, коне, биволи и други големи четириноги животни, тъй като са значително по-силно застрашени от хората поради по-голямото възникващо напрежение между предните и задните крака.

- Ако сте във високите части на планината, подходящи места за подслоняване са дълбоките пещери. Застанете най-малко на 3 метра от входа на пещерата и се старайте да има поне един метър свободно пространство от двете ви страни. Не се подслонявайте близо до входа на пещери и скални навеси. Мълниите могат да преминат през цепнатините, особено ако по тях се стича вода.

- Ако сте на открито поле по време на гръмотевична буря, вие се явявате най-високата точка в околността и привличате мълнията. Затова клекнете, прилепвайки плътно краката си, тъй като разкрачената стойка при допира с почвата създава разлика в електрическия потенциал между двата крака, наведете главата надолу и притиснете колене до гърдите си. Със скръстени ръце обхванете глезените на краката си.

-Ако почувствувате изтръпване на кожата и настръхване на косите, това означава неизбежна мълния, насочена към вас. Ако сте изправени, незабавно се хвърлете на земята - първо на колене с ръце върху земята, и след това бързо легнете. Така електричеството ще премине през раменете и ръцете ви, пропускайки гръдния кош. На поразен от мълния човек веднага започнете непряк сърдечен масаж с интензивност 80-90 пъти в минута. На всяко петнадесето притискане на гърдите правете изкуствено дишане уста в уста. Започне ли да бие сърцето, търсете лекар на тел. 112.

- Ако сте в превозно средство, прекратете временно пътуването и останете в превозното средство. Автомобилът е едно от най-защитените места по време на гръмотевична буря. Това е така, защото електричеството преминава по бронята и „изтича” в земята. Единственото, което трябва да направите, е да се прибере антената и да не отваряте вратите и прозорците. Ако падне гръм по време на движение, проверете гумите на колата-ако са обгорели,  могат да се спукат. Ако все пак решите да продължите пътуването, изберете подходяща скорост. Лошата видимост, паднали клони и дървета, поразени от мълнията семафори и светофарни уредби, могат да ви изненадат неприятно.

- Ако сте с мотоциклет или велосипед, веднага слезте и се отдалечете от него.

Ако се намирате в къщи или на работното място, изключите от мрежата телевизора, кабела от външната антена, компютъра и останалите електрически уреди. Затворете вратите и прозорците. Не излизайте на терасата. Стойте далече от чешми, балконски врати и прозорци. В незащитена от гръмоотвод къща не трябва да се говори по телефон. Не изполвайте банята, докато премине бурята. Металните водопроводни тръби провеждат електричеството.

Ако сте на улицата, не стъпвайте върху метални капаци и решетки на уличните шахти. Стойте далече от дървета, електрически стълбове и жици, улични лампи.  

- Ако в резултат на гръмотевичното попадение има разкъсан електропровод и електроподаването в мрежата не се е изключило автоматично, уведомете “Електроснабдяване“, за да се предприемат мерки за отстраняване на повредата и предпазване на населението от токови удари.

 

За защита на сградите от пряко попадение на мълнии се изграждат мълнии приемници и мълниеотводи. Мълниезащитната инсталация на всяка сграда трябва да бъде периодично проверявана.

 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама