МВнР на Китай: САЩ се намесват постоянно нагло във вътрешните работи на други страни

07.03.2021 / 13:15 0

Снимка Pexels

Министър на външните работи на Китайската народна република Ван И каза: Дълго време САЩ нагло се намесват във вътрешните работи на други държави под предлог за защита на човешките права. Членът на Държавния съвет, министър на външните работи на Китайската народна република Ван И. Той заяви това на годишната си пресконференция в кулоарите на сесията на Националния народен конгрес, предава TACC, цитирана от Фокус.



"От дълго време САЩ непрекъснато се намесват нагло във вътрешните работи на други страни под претекст за демокрация и защита на правата на човека. Това създава голям брой проблеми в света и в някои случаи води до турбуленции и конфликти. Наложително е Съединените щати да разберат това възможно най-скоро, в противен случай светът ще бъде далеч от реда и спокойствието", каза той.

Ван И отбеляза, че „като две държави с различни системи Китай и САЩ имат естествени различия и разногласия“. Той също така посочи, че „е необходимо тези различия и разногласия да бъдат разрешени чрез комуникация, като се избягват конфликти и конфронтация“.

Китай е готов за диалог с американската страна и очаква САЩ да премахнат неразумните ограничения върху двустранното сътрудничество, каза Ван И. "Ние сме отворени за задълбочаване на сътрудничеството със САЩ. Надяваме се, че САЩ ще продължат в същата посока и ще премахнат всички неразумни ограничения в двустранното сътрудничество възможно най-скоро и няма да създават нови пречки“, каза той.

Както посочи Ван И, сътрудничеството трябва да бъде основната цел за Китай и САЩ. Според него това отговаря на интересите и на двете страни. "Списъкът на областите, в които страните могат и трябва да си сътрудничат, е очевиден и включва борбата срещу пандемията, икономическото възстановяване, изменението на климата. Готови сме да задълбочим и разширим сътрудничеството със САЩ", заключи той.

Санкции срещу Иран

Китайските власти съветват американската администрация да спре да оказва натиск върху Техеран чрез едностранни санкции и да се върне към изпълнение на задълженията по разпоредбите на ядрената сделка с Иран, каза Ван И.

"Новата администрация на Белия дом вече изрази намерението си да се върне към Съвместния всеобхватен план за действие (СВПД) по иранския ядрен въпрос. <...> Надяваме се на искреността на намеренията на САЩ и вярваме, че Вашингтон трябва незабавно да предприеме конструктивни стъпки, да отмени едностранните санкции срещу Иран, както и срещу представители на трети страни “, каза той на пресконференция в Пекин.

Според Ван И Китай се надява, че Съединените щати ще отменят санкциите както срещу отделни лица, така и срещу организации, които американските власти обвиняват в „незаконно взаимодействие с Техеран“.

"СВПД не може да реши всички проблеми в Близкия изток и Персийския залив. <...> Предлагаме да се създаде многостранна платформа за диалог, която да бъде достъпна за всички заинтересовани страни. Благодарение на нея ще бъде възможно съвместно премахване на различията, осигуряване на мир и стабилност в този регион “, обобщи министърът.

Тайванския въпрос

Принципът "Един Китай" и въпросът за Тайван са "червена линия" в китайско-американските отношения, която САЩ не трябва да преминават, посочи Ван И. "Принципът "Един Китай" е политическата основа на китайско-американските отношения, "червената линия, която не може да бъде пресечена“. Правителството на КНР няма място за отстъпки или компромиси по въпроса с Тайван", каза той.

Както отбеляза Ван И, „в света има само един Китай, Тайван е неразделна част от територията на Китай“. Според него „това е общопризнат исторически и юридически факт“.

„Надяваме се, че новата администрация на САЩ осъзнава високата чувствителност на тайванския въпрос, ще се придържа към принципа„ един Китай “и трите съвместни комюникета, ще се откаже от методите на предишната администрация, която си играеше с огъня и премина „червената линия“, обобщи китайският външен министър.

Тайван се управлява от собствена администрация от 1949 г., когато останките от силите на Гоминдан, водени от генералисимус Чан Кайши (1887-1975), избягаха на острова, след като бяха победени в китайската гражданска война. Оттогава Тайван запазва знамето и някои други атрибути на бившата Китайска република, съществувала на континента, преди комунистите да дойдат на власт. Според официалната позиция на КНР, подкрепена от повечето страни, включително Русия, островът се счита за една от китайските провинции.

САЩ прекратиха дипломатическите отношения с Тайван през 1979 г. и ги установиха с КНР. Въпреки че признава политиката "един Китай", Вашингтон продължава да поддържа контакти с администрацията в Тайпе и снабдява острова с оръжие. Миналата година администрацията на 45-ия президент на САЩ Доналд Тръмп, на фона на влошени отношения с Пекин поради ситуацията в Хонконг, значително засили контактите и обмена с Тайван, което предизвика протест от страна на китайските власти.

 

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама