МЗХ: Недопустимо е продукти от една и съща марка и производител да са с различно качество
Пускането на общия пазар на продукти с една и съща марка от един и същи производител, но с различно качество, е недопустимо. Това заяви министърът на земеделието и храните проф. д-р Христо Бозуков на заседанието на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство в Брюксел, Белгия.
Влагането на по-евтини суровини и различна пропорция на използваните съставки и едновременно с това предлагането на произведените храни на цени като на висококачествените продукти е явна злоупотреба с доверието на потребителите към дадена търговска марка, заяви още министър Бозуков. Той допълни, че е нежелателно да има двойствен стандарт спрямо граждани на ЕС. Министърът изтъкна, че ефикасен метод за решаване на този проблем ще бъде установяването на един унифициран контролен механизъм на европейско ниво, гарантиращ коректната търговия на храни с качество, характерно за дадена марка или стандарт. По темата за Общата селскостопанска политика министър Бозуков заяви, че за България директните плащания са съществен инструмент, който е доказал своята ефективност и трябва да продължи да се прилага. Този вид подкрепа допринася за стабилизиране на доходите на земеделските стопани и продължаването й след 2020 г. ще бъде допълнителна гаранция за постигане на гъвкав, конкурентен и устойчив селскостопански сектор в ЕС. За България обвързаното с производството подпомагане е изключително важно, защото позволява решаването на специфични регионални проблеми, допринася за производството на безопасни и висококачествени продукти, за създаване на работни места и задържане на населението в селските райони. Считаме, че е необходима обща нормативна уредба за ограничаване на нелоялните търговски практики в агрохранителната верига на европейско равнище, заяви още министър Бозуков. В рамките на обсъждането на ситуацията със заразния нодуларен дерматит, той информира, че през 2016 г. България бе сред сериозно засегнатите страни и заболяването нанесе огромни загуби. Своевременната ваксинация се оказа ключова за справяне с последствията.
България подкрепя искането на Хърватия за преразглеждане на Решение (ЕС) № 2016/2008, в частност на възможността за компенсиране на пълната стойност на ваксината без таван за доза и за компенсиране на производствени загуби, дължащи се на ваксинация, пише actualno.com.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!