Маестро Емил Табаков дирижира звездното откриване на ММФ "Варненско лято" 2017 тази неделя

23.06.2017 / 17:28 0

Огромно преживяване за меломаните обещава мащабният концерт, с който на 25 юни в зала 1 на ФКЦ от 20 часа се открива Международният музикален фестивал "Варненско лято". Началото му ще събере в една вечер класическа българска творба, шедьовър от световното музикално наследство и произведение на най-новата българска симфонична музика. 

На сцената ще "свещенодействат" големият български цигулар Минчо Минчев,  брилянтният пианист Евгени Божанов, виртуозният виолончелист Янг Чанг Чо и Варненската филхармония с уважавания диригент Емил Табаков, който се срещна с медиите днес и сподели едни от най-ярките си спомени и впечатления от сцената. 

Родната публика ще чуе за пръв път симфоничния цикъл "Пет български танца". Цикълът е създаден от маестро Табаков през 2010г. и до сега е изпълняван в Гърция, Турция, Русия. Табаков е автор на девет симфонии, концерти за оркестър, за различни инструменти, Реквием по латински текст, камерни и солови произведения. 

От 25 юни до 21 септември в морската столица ще музицират български и световни изпълнители, сред които блестят имената на Минчо Минчев, Емил Табаков, Людмил Ангелов, Георги Черкин, Светлин Русев, Ксавие Филипс, Лана Тротовшек, а сред гастролиращите оркестри и ансамбли са Камерна филхармония Веберн – Виена, Софийска филхармония, Русенска филхармония, Камерен ансамбъл „Софийски солисти“, Младежки оркестър и хор на Уитгифт Скул – Лондон, филхармония „Пионер“, хор „Космически гласове“.
 
Голямата тема на ММФ „Варненско лято“ тази година е младежка, в унисон с най-мащабната инициатива на годината в града – „Европейска младежка столица 2017“.


 
Навлязъл в декадата, предшестваща неговия вековен юбилей с едно извънредно силно издание миналата година, Международният музикален фестивал “Варненско лято” продължава и през 2017 г. да следва идеите на своите основатели, като ги обогатява с тенденциите на новото време. Варна отново ще покаже „най-доброто от българската и световната музикална сцена“, както прогласява още през 1926 г. програмата  на първите Летни музикални тържества. Но фестивалът ще развие и позитивния опит, натрупан в последните години, когато с мисъл за разширяване на туристическия сезон в лятната столица събитията от неговия афиш се разпростряха чак до края на септември и този подход получи горещото одобрение на публиката - пълни зали до последния концерт.
 
Голямата тема на ММФ „Варненско лято“ тази година е младежка, в унисон с най-мащабната инициатива на годината – „Варна – Европейска младежка столица 2017“. Затова в програмата ще открием имена на настоящи и бъдещи млади звезди, формации, демонстриращи младежки постижения и програмни моменти, насочени към младата фестивална публика.
 
Богатата многожанрова програма на ММФ „Варненско лято“  2017 е структурирана в шест модула - Основна програма – симфонична и камерна музика, Международна лятна академия, Музикална лаборатория „Варненско лято”, На границата с класиката, Опера в Летния театър, Старинна и барокова музика.
 
Музика от седем века ще звучи в концертните зали -  с произведения, създадени от XV до XXI век. Наложил се през годините като един от най-престижните форуми на българската музика, фестивалът ще включи премиери на творби от Емил Табаков, Анатолий Вапиров и други български композитори.  Сред гостуващите изпълнители ще бъдат водещи музиканти от Австрия, България, Великобритания, Германия, Испания, Италия, Кипър, Русия, Словения, Турция, Унгария, Франция, Канада, Япония, Корея, Хонг Конг и др.
 
Oсновната програма от 25 юни до 7 юли - ударното начало на фестивала - включва 13 впечатляващи събития - симфонични концерти, камерна музика и рецитали. Симфоничните програми са на три водещи български оркестъра - Варненската, Русенската и Софийската филхармонии, със специалното участие на Камерна филхармония Веберн от Виена. Фестивала откриват домакините от Варненската филхармония с диригент Емил Табаков и солисти Минчо Минчев, Евгени Божанов и Янг Чанг Чо. Тройният концерт на Бетовен, заедно с Рапсодия Вардар на Владигеров и Пет български танца на Табаков са сред ярките акценти на фестивалната програма. Други акценти са тематично издържаната Брамсова програма на Софийската филхармония със солисти Светлин Русев и Ксавие Филипс и гостуването на младия цигулков виртуоз Емануел Текнаворян с Камерна филхармония Веберн. Русенската филхармония с диригент Георги Димитров ще отбележи 70-годишнината на Анатолий Вапиров с негова авторска музика. „Софийски солисти“ с диригент Пламен Джуров и солист Георги Черкин идват с програма от произведения на Шуберт и Чайковски. Ансамбъл „Симфониета” - Варна ще излезе на сцената заедно с изявени варненски хорове и солисти. Изтънчените камерни концерти в Градската художествена галерия, толкова ценени от публиката, ще зарадват меломаните със съвместни проекти на едни от най-популярните в Европа български изпълнители и техни уважавани колеги от чужбина: Людмил Ангелов ще има концерт с Лана Тротовшек, а Светлин Русев - с Ксавие Филипс и Елена Розанова. Познавачите очакват с интерес и първото гостуване в България на един чест гост на големите фестивали в Залцбург, Виена, Берлин и Варшава - Струнен квартет „Артис“ от Виена.
 
Международната лятна академия от 1 до 14 юли – наследник на първите майсторски класове по музика в България, започнати от проф. Ифра Нийман още през 1978 г., приобщава все повече млади таланти към голямото изкуство и им дава сцена за концертна изява. Бъдещите звезди с много ентусиазъм се включват и в конкурса „Цигулките на проф. Минчев”, за да заслужат честта да свирят цяла година на майсторски инструмент от фонда на именития цигулар. Тази година Международната лятна академия включва два майсторски класа - по цигулка с Минчо Минчев и по оперно пеене с Емил Иванов. В седмицата от 8 до 14 юли концертният афиш предлага рецитали на изявени артисти: Лия Петрова - цигулка, Гарет Любе - виола, Марчело Низинман - бандонеон, Квартет „Ет Арсис“, както и рецитал на лауреати на тазгодишния конкурс „Панчо Владигеров“.
 
Модулът „Музикална лаборатория Варненско лято” от 16 до 26 юли представя шест концерта на музиканти, които живеят и работят по целия свят, но са тръгнали от Варна и от Варненското музикално училище. Специално за фестивала свои проекти са подготвили Иво Станков с Младежкия оркестър и хор на Уитгифт Скул Лондон, Алисия Рафаелян и Кристиан Рьолингер, Атанас Кръстев и Квартет „Добри Христов“ с проекта „Шубертиада“, Концертно дуо Росен Идеалов и Георгита Бояджиева, а операта „Орфей и Евридика“ на Глук е съвместен проект на музиканти от Варна и Кипър. Акцент в този модул е изключително успешният проект „Прелюдии“ на Веско Станев, който вече изправи на крака публиката в най-престижните концертни зали на Европа. Ефектен е завършекът на този модул - концертът на Филхармония „Пионер“ в Летния театър с участието на Варненския флотски оркестър, с изпълнението на грандиозната увертюра „1812“ от Чайковски.
 
„Опера в Летния театър“ от 29 юни до  9 август включва премиерни спектакли на опера, мюзикъл и балет от програмата на Театрално-музикален продуцентски център Варна. Летния оперен сезон под звездите отбелязва 70-годишнината на Варненската опера. Със специално внимание към младежката аудитория е мюзикълът „Тримата мускетари” от М. Дунаевски на 29 юни. В балета „Дон Кихот” на 14 юли, постановка на Сергей Бобров, ще танцуват лауреатите на последния Международен балетен конкурс във Варна Елена Свинко и Дмитрий Дячков. Оперните премиерни спектакли са „Лучия ди Ламермур” от Доницети на 4 юли, „Атила” от Верди на 7 юли и „Манон Леско” от Пучини на 9 август.„Лучия ди Ламермур” ще дирижира маестра Николета Конти от Болоня. Сред гостуващите гласове са италианската белкантова певица Валерия Сепе в ролята на Манон и солистът на Истанбулската опера Ефе Кислали в ролята на Де Грийо. На 2 август на основна сцена във Варненската опера ще видим и балета „Зле опазеното момиче“ от Хертел.
 
Модулът „На границата с класиката“ от 10 до 12 август разтваря класическите рамки на фестивала към териториите на джаз, поп и етно музиката и привлича силно младата фестивална публика. Три концерта в Археологическия музей ще изкушат почитателите на кросоувъра - проектът „Time after time” с Мира Кацарова, джаз трио и Варненския камерен оркестър, Константин Костов трио с импровизации върху класически и български теми, и хор „Космическите гласове“ с диригент Ваня Монева.
 
Финалът на фестивала ще дойде с модула „Старинна и барокова музика“ от 17 до 21 септември. Един от най-любимите модули на публиката вече се открои като самостоятелно събитие със своя сцена - Аулата на Икономическия университет - Варна. Тази година във „Варненско лято“ се завръщат с нови проекти едни от най-аплодираните през годините барокови ансамбли, гостували на фестивала: Ансамбъл „Маркиз“ от Унгария с програмата „Нюанси на любовта в старинната музика“, Зефира Вълова и Алексей Илисавский ще представят „Хендел в Лондон“, а Бароков ансамбъл „Льо тандр амур“ от Испания ще покаже нова сценична реализация на комичната опера „Слугинята господарка“ от Перголези.
---
Билети за събитията от програмата на ММФ „Варненско лято“ 2017: за концертите - на касите на ФКЦ и онлайн на www.fccvarna.bg, за „Опера в Летния театър“ - на касите на Летен театър, Опера Варна и онлайн. Продажба на билети в деня на събитията - на място преди събитието. 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама