Малък японски град изпитва недостиг на нинджи

19.07.2018 / 01:16 1

Може би сте чували за демографската криза в Япония, но страната е изправена и пред друга, не толкова известна криза.

В Япония няма достатъчно нинджи.

В епизод от подкаста "Planet Money" на NPR Сали Хършипс посещава Ига, малко градче в централна Япония,  за което се твърди, че е родното място на нинджите.

Всяка година градчето с население от около 100 000 души приема близо 30 000 туристи, които идват за традиционния фестивал на нинджите.

Ига обаче страда от обезлюдяване. "Градът е изправен пред недостиг на двете ключови неща, които са необхдодими за една икономика: продукти, които да се продават и хора, които да ги купуват," казва другата водеща на подкаста Стейси Ванек Смит.

Ига също така губи млади хора, които не искат да живеят в провинцията. За да съживи местната икономика, кметът на Ига Сакае Окамото рекламира културното наследството на града, свързано с нинджите с цел привличането на повече туристи.

"В момента в Ига искаме да промотираме много сериозно нинджа туризма и да получим възможно най-големи икономически ползи от това," казва Окамото. "Например ние организираме фестивала на нинджите в периода между края на април и началото на май. В този период имаме както местни посетители така и туристи от други места. Всички се обличат като нинджи и се забавляват, но напоследък смятам, че това не е достатъчно."

Япония преживява сериозен туристически бум. Според данни на ООН близо 29 милиона туристи са посетили страната през 2017 г., или с 20% повече от предходната година.

Някои градове извличат икономически ползи от притока на туристи, но други като Ига изостават.

С надеждата да насърчи туристите да останат в града повече от ден, Окамото мести кметството на града, като на негово място ще построи втори музей на нинджата. Засега бюджетът не става ясен, но Окамото е получил финансиране от правителството за тази своя идея.

Проектът обаче ще се сблъска с някои проблеми. Ига трябва да привлече работници, които да работят и да живеят в града.

Това означава не само строители и архитекти, но и самите нинджи. "Има недостиг на ниджи или по-точно на изпълнители, които се правят на ниджи," казва Хършипс.

Проблемът е особено тежък, предвид изключителното ниското ниво на безработица в Япония, кето е едва 2.5%.

По тази причина в Япония трудно се намират работници, да не говорим за тясно специализирани артисти, които се изявяват като нинджи.

"Човек не може да бъде нинджа по наследство. Без жестоки тренировки никой не може да стане нинджа. По тази причина те тихо изчезнаха в историята," сподели преди време Сугако Накагава, куратор уредник на местния музей на нинджата.

"Тази работа обаче има доста какво да предложи," според Хършипс. "Първо, заплащането е доста конкурентно. В днешно време нинджите може да заработват между 23 000 и 85 000 долара годишно, което си е солидна заплата и доста повече, отколкото истинските нинджи са изкарвали в средновековна Япония."

Според данни на Междинародния център за изследване на ниджите една нинджа в Ига печели средно между 8 000 и 17 000 долара годишно с отчетена инфлация.

На Окамото обаче му предстои трудна битка. Префектура Мие, където се намира Ига, е привлякла едва 43 нови млади жители през миналата година, докато само град Ига е изгубил 1 000. / profit.bg



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама