Манолова: Увеличаваща се бройка безработни български граждани не може да смути съня на г-н Борисов

24.04.2020 / 12:06 1

"Българският бизнес може да получи реална възможност при спазване на европейски правила и критерии да присъства на европейските финансови пазари, вместо да чака поредните подаяния, извоювани благодарение на Борисов". Това написа във фейсбчук бившия омбудсман Мая Манолова.

Ето и целият текст на поста й:

"След като социалният министър Деница Сачева призна, че берзаботните от началото на кризата са над 85 000 български граждани, а уважаван икономист като Лъчезар Богданов прогнозира, че армията от нови безработни може да се увеличи до над 150 000 премиерът на Република България Бойко Борисов се похвали, че след сключеното споразумение между Европейската централна банка и Българска народна банка "на мека пухена възглавничка сладък сън ще спи. Спокоен!"

След като увеличаваща се бройка безработни български граждани не може да смути съня на г-н Борисов, нека да видим, какви са реалните ползи за българския бизнес от установява суапова линия между ЕЦБ и БНБ за осигуряването на ликвидност в евро.

По силата на постигнатото споразумение суаповата линия ще бъде в сила до 31.12.2020 г. или толкова дълго, колкото е необходимо, като същата договорка е постигната и с Република Хърватска.

Ясно е, че приносът на изпълнителната власт в банковата система е никакъв, което, може би е едно от възможните обяснения за липсата на проблеми в нея.

Не става ясно и каква е реалната полза за българския бизнес и българската държава, докато Хърватска е три и половина пъти по-силно задлъжняла от България и ще усвои веднага парите, а ние само си осигурихме опцията, но реално няма да теглим средства от суапа. И за разлика от Хърватска в България вече повече от 20 г. действа валутен борд.

Моето дълбоко убеждение е, че участието в ERM II и тясното сътрудничество на банковия съюз трябва да донесат и ползи, освен несъмнените рискове и разходи. Затова е добре правителството и лично премиерът Борисов да започнат преговори с Европейската централна банка да приеме суверенния дълг на България като обезпечение при рефинансиращи операции на банките, както приема и облигациите на страни от еврозоната.

След като ЕЦБ оценява като еднакъв риска в двете страни и затова сключи суапови споразумения с равна стойност 2 млрд. евро и с двете държави е логично банковите системи, както на България, така и на Хърватска, да получат достъп до рефинансиращия ресурс на Европейската централна банка.

При минимални усилия на правителството да започне преговори, това може да се компенсира, ако се позволи печатницата за пари на ЕЦБ да приема насреща облигации на двете държави, които се очаква да влязат в чакалнята на еврозоната по-късно тази година.

Допълнителен аргумент е, че изискванията за кредитния рейтинг на приеманите държавни и корпоративни ценни книги вече позволяват голяма част от дълга на двете страни да покрие критериите.

Безспорно едно такова усилие на правителството ще бъде само от полза за българския бизнес, който ще получи реална възможност при спазване на европейски правила и критерии да присъства на европейските финансови пазари, вместо да чака поредните подаяния, извоювани благодарение на Борисов".



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
3
0
kris (преди 4 години)
Рейтинг: 343504 | Одобрение: 55479
Не си много права Манолова....Този сън не спи да "мисли" КАК да се задържи на власт....Започвам да се притеснявам за здравето на Борисов....Ако нещо му се случи КОЙ ще се хвали как заводите никнат като гъби и КОЙ ще спасява България.....??
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама