Манолова по БНТ: По 469 хиляди лева са отклонени от всеки саниран блок. Схемата е за 800 милиона лева

11.05.2021 / 10:29 3

Кадър БНТ и Булфото

Има ли източване на средства от програмата за саниране на блоковете?

Според Мая Манолова "да" и то много.

"За санирането човек може да онемее. Около 3 млрд. лв. са отделени за над 2000 сгради, като предстои да се санират още.", заяви Мая Манолова по БНТ

"Министър Аврамова си тръгна от комисията, а миналия път заяви, че няма връзка с програмата за саниране.

Връзка с тази програма обаче имат общините, областните управи, етажните собствености, МРРБ и фирмите изпълнители.

От три места по програмата се допуска изтичане на средства:

Първо, обществената поръчка се възлага на база РЗП на сграда, а не на база количествени сметки. Така се надписва квадратура и се печелят пари. Освен това, се слагат 10 % непредвидени разходи, които не трябва да се начисляват, защото сградите имат технически паспорт.

Второ, плаща се за подземните нива на всеки от блоковете (мазета, отделения за парно и др.), без да са санирани.

И трето, плаща се за вече подменена от собствениците дограма.

И така от програмата се отклонявят от 28 % до 52 % на саниран блок!!

Само за един такъв блок отклонените средства са 469 хил. лв. от парите на данъкоплатците.

Узаконена схема за поне 800 млн. лева. Тоест, близо един  милиард лева източени средства от програмата за саниране.

Документите предаваме на прокуратурата и служебния министър", съобщи Мая Манолова, цитирана от 19 мин


За пет заседания на Комисията по ревизията направихме това, което 44-тият парламент не направи за цял мандат – осветихме корупцията. Случаите няма как да бъдат заметени. Показа се какво се случва в сектора със земеделските производители. Там има един Иван, който е изпълнител на поръчки от страна на съответния министър. Във всяко министерство има по един Иван, който изпълнява ролята на министъра и свежда инструкциите на властта до бизнеса.

Това заяви председателят на Комисията по ревизията в парламента Мая Манолова пред БНТ след последното осемчасово заседание на комисията вчера.

Омертата за мълчание бе нарушена. Рекетираните бизнесмени и останалите сектори ще проговорят, очаквам лавина от сигнали. Примката около врата на бизнеса се разхлабва. Дадохме възможност рекетираният бизнес да бъде чут в парламента. А властта, ако искаше, можеше да дойде и да опровергае, но не дойде, допълни тя.

Манолова посочи, че изслушаните бизнесмени в комисията са се обръщали и преди към Народното събрание и към други институции, включително прокуратурата, но реакция по сигналите им не е имало. Комисията по ревизия успя да върне доверието в парламента. Хората повярваха на комисията, знак за което е, че тя беше залята от сигнали и за първи път бизнесмени дойдоха и разказаха за рекета, натиска и изнудването. Централна роля за пречупването на недоверието към институциите имаше именно комисията, каза тя.

ГЕРБ много болезнено преживяха този срив и бяха основен саботьор. Шпиц командата на ГЕРБ пречеше на работата на комисията чрез непрекъснато монотонно говорене, психологически натиск над хората, дошли да говорят в комисията, заяви Манолова.

Предаваме сигналите и случаите на българската прокуратура, европейската прокуратура, АДФИ, КЗК, КПКОНПИ, Сметната палата, както и на служебните министри. Тези бизнесмени свидетелстваха и за търговия с влияние. Г-н Ангелов, който бе поканен от ГЕРБ, разказа за връзките си с премиера и как е имал съдействие за износ, каза още Манолова.

Тя подчерта, че очакването е служебният кабинет не само да организира честни избори, но и да продължи работата на Комисията по ревизията по подадените сигнали и да освети истината за управлението на ГЕРБ.

По думите й целта на комисията е била българските граждани да разберат как се харчат парите им, след като никога няма достатъчно пари за пенсии, подкрепа за бизнеса, лични асистенти, безплатни детски градини.

Става дума за милиарди левове. Оказа се, че „Автомагистрали“ играе ролята на каса, която преразпределя проекти, дадени от АПИ, за близо 5 млрд. лв. към определени фирми, без публичен конкурс. Програмата за саниране е за над 2 млрд. лв., а около 30 % от средствата се усвояват през схеми. Балкански поток е за 3 млрд. лв. и има анекси към основни договор, обясни Манолова.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
3
0
Tито (преди 2 години)
Рейтинг: 23443 | Одобрение: 3398
Мая е за, главен прокурор, мамицата им ще разплаче ако има властУхилен
1
0
Варна (преди 2 години)
Рейтинг: 92131 | Одобрение: 38206
от цялата комисия на сериозното е че Илчовски каза, че пенсионни дружества са карани да купуват акции на пилето. всеки с базови познания по финанси разбира каква опасност и каква пирамида е това. ако това е верно, а допускам че е вярно предвид стила на Бойко да кара тоз и оня да стават спонсори на футболни отбори и да прехвърлят пари от пусто в празно, то и по 100 години затвор им е малко
"Защо ние убиваме децата?" - зададе въпроса през 1992 година един сръбски войник и сам отговори на него: "Понеже те някога ще порастат и ще дойдат да ни убият вече възрастни".
1
3
ПХК (преди 2 години)
Рейтинг: 16965 | Одобрение: -5255
Отново предизборни приказки. Това което КАЗВА МАЯ не е потвърдено от СЪД и ПРОКУРАТУРА. Тя по професия е юрист и много добре знае, че едно дело се счита за приключено когато се произнесе съответният СЪД.
ЗА ВСЕКИ ВЛАК СИ ИМА ПЪТНИЦИ.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама