Мария Габриел: Днес в София бяхме свидетели на исторически момент
Снимка Булфото
Темата за прозрачността е важна особено, когато става въпрос за сигурността на гражданите. Днес бяхме свидетели на исторически момент. За първи път бяха приети процедурните правила за парламентарен контрол върху работата на Европол от страна на националните парламенти и Европейския парламент. Това каза в предаването "Лице в лице" по bTV българският еврокомисар Мария Габриел.
Тя коментира провелата се днес среща на Съвместната група за парламентарен контрол (СГПК) на Европол, която бе от Парламентарното измерение на Българското председателство на Съвета на ЕС. "Когато говорим за сигурността, е необходимо съдействие между всички. Днес излъчихме много позитивен сигнал от София, пише Блиц.
Всичко това се случва по време на Българското председателство на Съвета на ЕС. Роб Уейнрайт ясно заяви, че Европол трябва да стане водещ фактор в борбата с киберсигурността. За това е много важно информацията да се споделя между всички. На ниво ЕС е необходимо общата база данни да започне да функционира. Много е важно държавите-членки да могат да ползват единна база данни. Днес бе излъчен много силен сигнал в тази насока", категорична беше тя. "Ключовите думи са сътрудничество и координация. Сътрудничеството трябва да бъде между националните власти, но също и между агенциите, органите и институциите на Европейския съюз. Мога да потвърдя, че сътрудничеството между Европол и ЕНИСА работи. Винаги може да се постигне повече и трябва да се движим в тази посока.
Даваме си сметка за нашите ограничени ресурси и трябва да сме сигурни, че те се използват по възможно най-добрия начин. Виждаме колко важна е координацията по време на мащабни кибер атаки и затова Европейската комисия представихме препоръка за координирана реакция в такива случаи. Приветствам усилията на Европол за разработване на протокол за сътрудничество с местните правоприлагащи органи в случай на криза с киберсигурността. Имаме нужда от общ подход и капацитет за бърза реакция с жертвите и авторите на кибератаки", наблегна Мария Габриел. "Фалшивите новини са бич. Трябва да се борим срещу тях.
Фалшивите новини са феномен. Най-много фалшиви новини, след политическите, се оказват здравните. Това влияе право върху здравето на хората. Говоря за новини, които ви обещават мигновено лечение, обявяват, че ваксините са нещо лошо. В България имаше проучване, което показа, че над 50% от гражданите не могат да различат фалшивите новини. Най-важното в борбата е да има прозрачност - да се знае кой е автор на тази новини, кой е първоизточника за тази новина. Това са предложения, които са залегнали в моите предложения към ЕК. За първи път работим по тази тема. Никопй преди мен не е работил по тази тема и това е предизвикателство", разкри българският еврокомисар.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!