Мъск ще тества днес изграждането на мрежа за интернет от 12 000 спътника
flickr.com
SpaceX извежда комуникационни спътници на компанията Iridium, с която планира да се конкурира за глобална мрежа за директен интернет достъп.
Идея за достъпен от всяка точка на планетата високоскоростен интернет, която бе представена преди 3 години, може да започне реализацията си днес. Става дума за проекта "Старлинк" (Starlink) на Илон Мъск и първите два експериментални сателита Microsat-2a и Microsat-2b, които да бъдат изведени в орбита с ракета Falcon 9 на компанията SpaceX, пише dnevnik.bg.
Стартът бе планиран за събота или неделя миналата седмица, но бе отложен за вторник. Мъск често е скаран със спазването на амбициозни срокове, но ако всичко потръгне добре, комуникациите и бъдещето на милиарди хора по планетата може да се променят. Част от Starlink би трябвало да осигурява връзка директно с безжичните устройства, а не - както е сега в масовия случай - с наземен разпространител на безжичен сигнал.
До 2019 г. би трябвало да има 4425 сателита за широколентов интернет, подобен на 5G, след което към тях да се добавят още 7518, но на много ниска орбита под 400 км. Това е отправяне на огромно предизвикателство към най-големите телекомуникационни корпорации и към капацитета на производителите на спътници.
За илюстрация колко много работа, ракети, гориво и пари ще са нужни - в момента в орбита има под 1460 работещи спътника плюс около 2600 излезли от употреба. Най-голямото "съзвездие" от комуникационни спътници се изгражда в момента от компанията Iridium, която разчита към началото на 2019 г. да приключи с извеждането на 75 сателита. Подобни планове имат Boeing, OneWeb и Telesat (но последната по-скоро ще обслужва американската армия).
Преди първия старт екипът на Мъск трябваше да получи всички разрешителни, включително сертификат за това как проектът му ще спази правилата за избягване натрупването на космически боклук около Земята.
Схема на 83 трасета, които ще покриват спътниците според документните, подадени в патентното ведомство на САЩ.
Схема на 83 трасета, които ще покриват спътниците според документните, подадени в патентното ведомство на САЩ.
Според документите, подадени пред Федералната комисия за комуникации (FCC), тежащите по 400 кг сателити Microsat 2a и 2b ще бъдат откарани на 514 км над земята, след което ще бъдат изведени на 1125 км кръгова орбита. От това разстояние те ще изпращат широколентови (Ku-band) сигнали към 6 стационарни и 3 преносими приемни станции в САЩ. Центърът за телеметрия, проследяване и управление на теста е в Редмънт, щата Вашингтон. Импулсите ще траят не повече от 15 минути и ще бъдат изпращани приблизително веднъж в денонощие.
Microsat 2a и 2b би трябвало да съществуват между 6 и 20 месеца, но SpaceX може да продължи да ги използва до изчерпване на капацитета им, след което те ще бъдат унищожени в атмосферата. "Продължителността на живот" на спътник от евентуалната мрежа е планирано да бъде в рамките на 7-9 години. Сигналът на всеки един от тях е проектирано да бъде улавян от наземна ивица с ширина 2000 км.
Оптимистичният сценарий на SpaceX е през 2019 г. да започне изпращането на спътници на същото разстояние от Земята и да активира мрежата, когато в нея има поне 800 сателита. Пред FCC компанията на Мъск е заявила, че се нуждае от 6 години за изстрелването на спътниците, но после поиска да бъде освободена от ограничението във времето.
Опити за подобен голям пробив в космоса са правили и други, но са се проваляли. През 2015 г., например, "Фейсбук" реши да се откаже от идеята си да вложи до 1 млрд. долара за спътници, покриващи с интернет отдалечени райони на Африка и заложи на спътника AMOS-6 на Spacecom, но той беше унищожен при избухването на ракета Falcon 9 през 2016 г. Бил Гейтс помагаше във финансирането на проекта за сателити за интернет Teledesic, но компанията прекрати дейност през 2002 г. след разходи от над 9 милиарда долара.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!