Мая Манолова представи проектопромени в ГПК за по-добра защита на длъжниците (обзор)

26.02.2019 / 01:40 1

focus-news.net/

Омбудсманът Мая Манолова и екипът й представиха на пресконференция проект за промени в Гражданския процесуалния кодекс, в частта изпълнително производство, които да осигурят по-добра защита на длъжниците в заповедното производство. По време на пресконференцията омбудсманът предложи четири равнища на защита с възражение от длъжника срещу неравноправните клаузи и свръхрпавомощията на банките.

Част от промените са свързани с осигуряването на възможност на съдилищата служебно да следят за неравноправни търговски клаузи.

Манолова настоява и за възможност на длъжника да спре принудителното изпълнение, когато има неравноправни търговски клаузи или в случаите, в които смята, че дългът е некоректен или пък не дължи, във всички тези случаи на възражение. Омбудсманът и екипът й предлагат изключение да има единствено и само за държавата и общините в техните взаимоотношения с гражданите, както и в случаите, в които става въпрос за задължения на работодател към неговите работници.

Сред предложенията за промени, които се отнасят до чл. 415 е свързана хипотезата, когато длъжникът не е открит и е призован чрез залепване на бележка (съобщение). Манолова предлага да се премахне презумпцията, че невъзможността длъжникът да бъде намерен, автоматично води до исков процес, и се предоставя възможност на длъжника да реагира, след като научи, че срещу него се води заповедно производство.

Манолова припомни, че срещу България от страна на Европейската комисия има наказателна процедура заради несъответствие с правото на Европейския съюз. А през януари тази година ЕК даде на страната ни двумесечен срок за справяне с проблема.

Председателят на Правната комисия Данаил Кирилов заяви своята подкрепа за внасянето на промени в законопроекта за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс (ГПК). Той отбеляза, че към настоящия момент се говори за приложение с конкретно разписани проекти на правни норми и именно за това той отправи покана към омбудсманът Мая Манолова и нейния екип за среща в сряда, на която да представят в Комисията по правни въпроси в Народното събрание този законопроект.

Константин Кунчев, съдия в Софийския районен съд посочи, че Европейската комисия и съдът на ЕС дава задължителни указания за българския съд, с множество решения в други държави членки на ЕС и се е произнесъл, че договорът между потребителят и банкови и други финансови институции, първо трябва да отговаря на определени условия. По думите му законопроектът на омбудсмана Мая Манолова дава възможност на съда да защити потребителите на банкови и небанкови финансови услуги.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама