Майката на Ники от Конаре: Защо ще продам точно болното си дете?

04.01.2025 / 18:51 0

Кадър Нова телевизия

„Големият син е до мен. Имам още една голяма дъщеря. Пишат, че Ники може да е продаден. Защо не съм ги продала тях, че са здрави и прави, а точно болното си дете ще продам. Да гледаш снимката на детето си, а него да го няма - не го пожелавам и на най-големия си душманин”. Това каза пред Нова телевизия майката на изчезналия преди 19 дни Николай от село Конаре – Денка Илиева. По този начин тя отговори на обвиненията, които е прочела по свой адрес в социалните мрежи.

Тя все още вярва, че детето ѝ ще се прибере у дома. И не иска нищо друго освен да го прегърне. „Първо ще си прегърна детето. Ще си успокоя детето и тогава вече ще го заведа първо на лекар, за да видя какво е състоянието на детето ми”, каза Денка. 

На положителна развръзка се надяват и Стефан Тодоров и Евгени Райков. Двамата са едни от първите доброволци, които решават да се включат в издирването на Николай. Новината за изчезването на момчето ги заварва на работното им място - на язовир Жребчево.

„Бяхме на планирана нощна проверка за наблюдение. Обадиха ми се и ми казаха, че имало загубено дете в селото. Веднага се обадихме на полицията да ги попитаме дали имат нужда от помощ, тъй като имахме две термокамери към момента. Казаха ни, че имат спешна нужда от термокамери. Информираме само нашия началник на агенцията и веднага дойдохме да помогнем”, каза Стефан Тодоров. 

„С колегите се разделихме с двете термокамери – в две различни посоки. Аз и колегата Стефан Тодоров, започнахме издирването в южната част на селото, в района на язовира на село Конаре. С термокамера обходихме целия район – може би около 2-километрова зона, която за час, час и нещо успяхме да прегледаме обстойно. За съжаление, не открихме следи от детето”, обясни Евгени Райков.

Стефан Тодоров обяснява, че са търсили дали има някакви стръмни места, където детето може да се подхлъзне и да падне. „Нямаше такива места в язовира. Брегът беше равен, но въпреки това беше обходен целият. С термокамерата беше огледано навсякъде и детето там го нямаше”, каза Тодоров.

Техниката на двамата мъже е била част и от издирването и на Сашко от Перник, който беше открит жив и здрав. И докато там, изглеждаше сякаш, че парчетата от пъзела са подредени, то при ситуацията в Конаре, неизвестните все още остават много.

„Би трябвало да продължи издирването, но според мен, може би, трябва на други нива”, каза Евгени Райков. „Предполагам, че детето не е в района”, допълни той. 

Колегата му Стефан Тодоров заяви, че още първата вечер за него е станало ясно, че това дете не е загубено. „Просто беше обходена прекалено голяма територия, получихме информация, че детето е трудно подвижно и няма как да мине голямо разстояние, а ние с тази термокамера и с термодрона - всичко в района беше обходено и огледано. Със сигурност това дете го нямаше в района”, каза Тодоров.

За Стефан, който е доброволец още от 2013-та година, това е поредна акция, в която участва. Евгени Райков обаче за първи път се включва в подобна организация. И двамата са впечатлени от това колко много хора доброволно се включват в издирването.

„Има надежда, има надежда за България, това е”, каза Райков.

Александър Мечев от Стара Загора също се отзовава почти веднага след като новината за изчезването на Николай става факт.

„Какво ме кара да бъда човек, излязъл от уюта на дома - точно това, че предпочитам да се запозная с нещата на място, вместо по новините. Предпочитам да бъда обективен в своята преценка и при положение, че мога да взема участие, както и друг път се е случвало при подобни мероприятия, много по-добре ми е да бъда там, на терен, вместо да си лежа вкъщи”, каза Мечев.

„Започнах да правя определени тракове на периметрите, които обхождаме. За да мога после да ги предоставя тук, на екипите на място, за да знаят какъв периметър е обходен. Стотици декари биват проверявани, един маршрут беше от три до пет километра. След всеки един такъв се връщахме на място, давахме информация коя част сме обходили и ни пращаха на нови места. 

Младият мъж, който е доброволец от повече от 20 години, допълва, че подобни кризисни моменти изкарват истинските лица на хората на показ. „Хубавото на лошите неща, ако може така да го наречем, дали ще са бедствия от рода на наводнения, пожари, земетресения, дори COVID, ако щете, показват, че малко или много сплотяват хората, ставаме по-единни, започваме да си помагаме. Силни хора и добри души раждат тези времена”, каза Александър Мечев

По време на работата си като доброволец Александър Мечев е помагал за разчиствания след тежки бури, освобождаване на пътни артерии и електропреносни мрежи. През лятото, мъжът често дава и дежурства в пожарната в Стара Загора.

„Когато видиш удовлетворението в очите на хората - това говори най-много”, каза Мечев.

Александър определя доброволчеството като дълг, като начин на живот. И вече е избрал следваща кауза, на която да се посвети. „Заради по-затруднените доставки на някои необходими материали за бесарабските българи, тази вечер, малко след вашето интервю, ще пътувам за Украйна заедно с мои приятели като целта ни е да посетим село Бановка. И сме приготвили някои неща, които са за културния дом, за ансамбъла.  Най-интересното нещо, може би, това бяха 40 комплекта цървули, от които имат нужда от ансамбъла, ние сме осигурили финансиране, закупени са и сега ще им бъдат предоставени”, каза Мечев. 

Младият мъж има син, който е в първи клас. Наравно с уроците в училище, Александър иска момчето да научи и житейските. „След футболни срещи с него събираме капачките и бутилките - да ги предаваме за рециклиране и това е една друга моя доброволческа кампания и много често това казвам на хората: „Ние имаме право на избор - дали този отпадък да отиде на сметището, тук - в края на населеното място или да се превърне в една чисто нова линейка пред детското отделение”, обясни мотивите си Мечев.

„Любовта, не само сред хората, но и към това, което правиш, не трябва да се казва, а да се показва. Аз показвам какво правя на детето си и ако то го приеме и иска да бъде част от това, е добре дошъл”, каза доброволецът. 

И докато синът на Александър учи уроците от баща си, майката на Николай го чака у дома и благодари на всички, които опитват да и помогнат в този труден момент. „Огромни благодарности на тези хора, които ми търсят детето. Огромни благодарности, с цялото си сърце им благодаря”, заяви Денка. 

Междувременно усилията за намирането на момчето от Конаре продължават - екипите продължават издирването, а търсенето освен по земя и въздух, се прави и под вода. 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама