Метеоролозите бият камбана: Зимата ще ни изненада лошо, но не със сняг
Пиксабей
Тъй като въздействието на изменението на климата става все по-осезаемо, един аспект, който може да претърпи значителна трансформация, е зимното време. Ново проучване показва, че глобалното затопляне е причинило промяна в метеорологичните модели, което ще доведе до по-влажни зими в бъдеще, пише списанието npj Climate and Atmospheric Science, цитира Метео Балканс.
Това е заключението на задълбочено проучване от Университета на Илинойс, Чикаго . Екип от изследователи, ръководен от Акинтомид Акинсанола, използва климатични модели, за да изследва потенциалните промени в зимните валежи до края на 21 век.
Фокусът е не само върху общите зимни валежи, но и върху екстремните метеорологични явления и резултатите бяха доста показателни.
По-влажните зими ще станат нещо обичайно
Оказва се, че не само можем да очакваме по-обилни зимни валежи, но и скок на екстремните метеорологични явления.
В допълнение, ще има повишена поява на „много влажни“ зими – видът, който се класира в първите 5% от историческите общи зимни валежи. До края на века тези някога необичайни зими може да се появят толкова често, колкото веднъж на всеки четири години в някои части.
Освен това ще има преминаване от сняг към дъжд в много региони, което ще доведе до последици за селското стопанство, водните ресурси, наводнения и други екологично чувствителни зони.
Предсказване на непредвидимото
Докато през лятото и другите сезони има несигурни прогнози за валежите, валежите през зимата ще бъдат силно засилени в бъдеще, надпреварвайки се много повече от това, което ни показват историческите данни. Изследването беше фокусирано върху 19 модела на земната система, идентифицирани в Национален доклад за оценка на климата.
По-влажни зими по региони
Проучването показа увеличение на средните зимни валежи от два до пет процента на градус на затопляне до края на 21-ви век. По-честите екстремни сухи явления ще балансират или надхвърлят увеличаването на екстремните влажни явления.
Екстремни зими и промяна на климата
Констатациите подчертават, че промените в зимните валежи ще имат значително въздействие. Формата на валежите вероятно също ще се промени в много области. Предишни изследователски проекти показват, че повишаващите се температури ще доведат до повече валежи да паднат като дъжд, а не като сняг, което ще доведе до намалена дълбочина на снега.
Това едновременно намаляване на снега и увеличаване на дъжда несъмнено ще натовари съществуващите системи.
Адаптиране към променящия се климат
Инфраструктурата ще трябва да претърпи актуализации или надстройки, тъй като не се занимаваме само със средните валежи, но и с увеличаване на тежките метеорологични условия.
Сградите и дренажните системи ще се нуждаят от подобрения, за да управляват потенциални щети от наводнения и бури.
Справянето с променящия се климат не означава само смекчаване, но и адаптиране. Докато се движим напред, изключително важно е да вземем предвид тези прогнозирани промени и да се коригираме съответно – както на индивидуално, така и на общностно ниво.
Рискове от зимните наводнения
Тъй като по-влажните зими стават все по-чести, заплахата от зимни наводнения ще нараства – особено в райони със застаряваща инфраструктура. С повече валежи, падащи като дъжд вместо сняг, регионите, свикнали със снежна покривка, ще бъдат изправени пред по-бързо оттичане и потенциални опасности от наводнения.
Местните власти и общности ще трябва да дадат приоритет на стратегиите за смекчаване на наводненията, от подобряване на дренажните системи до укрепване на дигите.
Липсата на подготовка може да доведе до широко разпространени щети на домове, предприятия и екосистеми.
Дива природа в променящ се климат
Преминаването от сняг към дъжд също ще засегне дивата природа, която зависи от снежните условия. Видове като снегоходки, рисове и някои популации от птици може да се борят да се адаптират към променящия се пейзаж.
Тъй като зимите стават по-влажни и по-меки, тези животни могат да видят значително нарушаване на местообитанията, тласкайки някои видове към миграция или дори към застрашаване.
Усилията за опазване ще трябва да се развият, за да се отчетат новите предизвикателства, породени от променящата се зимна среда.
Изследването е публикувано в списанието npj Climate and Atmospheric Science.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!