Международен скандал: Южна Корея скочи заради намеса на ППДБ в избора на строител на блоковете на АЕЦ "Козлодуй"
Кадър Уикипедия
Южнокорейската компания „Хюндай“ се опасява от потенциално нелоялна конкуренция по време на процеса на изграждане на седми и осми блок в АЕЦ „Козлодуй“.
Това заявиха в свое становище от концерна, публикувано на страницата на посолството на Република Корея във Фейсбук, предаде Флаш нюз.
По-рано днес депутатите от енергийната комисия приеха решение, с което се ускоряват преговорите с „Хюндай“ за строителството на новите блокове по американската технология АП 1000.
Компанията е построила първият и единствен АЕЦ в арабска страна АЕЦ "Барака" в ОАЕ.
Условието, което българските депутати поставят, е 30% от проекта да се изпълнява от български компании, а цената на първия етап от инженеринга да не нахвърля 200 млн. долара.
От ПП-ДБ обаче настояваха да се водят преговори и с още едно дружество, за да се гарантира по-честен конкурс.
Публикуваме пълния текст на становището, разпространено от посолството на Република Корея:
Hyundai Engineering & Construction Co., Ltd. в Южна Корея e избрана за единствен субект, който преминава предварителната оценка за новата атомна електроцентрала в Козлодуй с технология АП.
Hyundai Engineering & Construction Co., Ltd. (Hyundai E&C), като водещ корейски специалист в строителството на ядрена енергетика, има успешен рекорд за завършване на общо 24 ядрени реактора (27GWe) в Южна Корея и „Ядрената електроцентрала Barakah Освен това Hyundai E&C затвърди експертната си опит в изграждането на реактори АП 1000 чрез Глобално стратегическо споразумение с Уестингхаус.
В началото на февруари Hyundai E&C участва в предварителната оценка за строителния проект на Блок 7, 8 в АЕЦ „Козлодуй“ в България. Собственикът на проекта, АЕЦ „Козлодуй-Нови мощности“, официално обяви Hyundai E&C за единственият субект, който ще премине предварителната оценка на 16 февруари.
Докато корейският Hyundai E&C се готви да направи първите си стъпки към съвместна работа за първата в Европа атомна електроцентрала АП 1000 в партньорство с Уестингхаус, той обещава да гарантира навреме и бюджетно строителство, като се ангажира с договор за фиксирана сума със собственика на проекта и бързо започне преговори за договор за EPC за следващата фаза.
Освен това Hyundai E&C си сътрудничи с Главболгарстрой, най-голямата строителна компания в България, за да се максимализира усилията за локализация в българската ядрена индустрия.
Hyundai E&C също е в тесни дискусии с корейското правителство и корейските държавни банки за уреждане на годежа за строителната част на проекта.
Междувременно Hyundai E&C предаде опасения за потенциално несправедливи действия на определени конкуренти. Докато наблюдаваме с бдително ситуацията, има намерение за тясно сътрудничество с Корейското посолство в България. Hyundai E&C приветства и днешните решения на „Енергийния комитет и Комитета по околна среда и водите на Парламента на България“ и вярва, че българското правителство умело ще управлява всякакви свързани с тях законови процедури.
Посолството на Република Корея в България също се интересува Hyundai E&C да има възможност да допринесе за проекта на България за ядрена енергия в Козлодуй. Според посолството тази възможност ще направи още един значим етап в укрепването на връзките между България и Република Корея.
Посолството следи отблизо настоящата ситуация, включително днешните събития, споделя опасенията на Hyundai и при необходимост ще комуникира със съответната българска страна.
Посолството наистина се надява, че Корея може да играе значима роля в постигането на България на енергийна визия.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!