Международни експерти: Паметникът на Бузлуджа е от световно значение, трябва да бъде опазен

26.02.2020 / 11:02 1

Редактор: Веселин Златков
e-mail: veselin_zlatkov_petel.bg@abv.bg

Анализирайки обекта по международните стандарти за оценка на културно наследство и разглеждайки неговата естетическа, историческа, социална и духовна стойност, паметникът Бузлуджа има не само местно, национално или европейско, а световно значение. Затова той привлича интереса на хора от цял свят. Това заяви арх. Анна Неврокопска експерт по недвижимо културно наследство. Тя е част от международен екип, който работи по опазването на монументалната сграда.

Екипът от експерти завърши успешно първата фаза по изготвяне на „План за опазване и управление на паметника Бузлуджа“ след седем месеца работа, започвайки през август 2019. В този период бяха извършени предпроектни проучвания на сградата, сред които задълбочено конструктивно обследване, архитектурно проучване на материалите и технически експертизи. Освен това беше създаден детайлен дигитален модел на паметника базиран на 3Д лазерно сканиране.

Резултатите сочат, че сградата може да бъде опазена, защото състоянието на конструкцията го позволява. Вложените материали и технологии са на изключително високо ниво за времето си. Освен това, инсталациите могат да бъдат подновени, а голяма част от мозайките и декоративните повърхности - опазени.

„Задълбоченото проучване направено до момента доказва, че от конструктивна и техническа гледна точка паметникът Бузлуджа може да бъде опазен. Следващият етап от проекта цели да предложи осъществими стъпки за опазването, така че то да бъде не само възможно, но реалистично и желано от обществото“ обобщи арх. Греам Белл, директор на „Култура Тръст“, Великобритания, и член на международния консултативен съвет на проекта.

Проектът се финансира от фондация "Гети" с 185 хил. долара като част от инициативата „Keeping it Modern“. Инициаторите са Националните комитети на България и Германия на ИКОМОС (Международен съвет за паметниците на културата и забележителните места), Университета по архитектура, строителство и геодезия, Техническия университет в Мюнхен и фондация „Проект Бузлуджа“. Финалните резултати се очакват тази есен като „Планът за опазване и управление на паметника Бузлуджа“ ще бъде публично достъпен.

Паметникът Бузлуджа е построен през 1981 г. и е изоставен през 90-те. Негов автор е големият български архитект - акад. Георги Стоилов. Монументът е държавна собственост и се управлява от Областна администрация Стара Загора. Проектът стартира благодарение на принципната подкрепа на областния управител г-жа Гергана Микова.

Миналата седмица проектът беше избран от публиката за „Архитектурно събитие на 2019 година“ в наградите WhATA – платформа за архитектурна критика и публицистика.

„Конструкциите са проектирани и изпълнени изключително интелигентно, като са прилагани нестандартни и уникални за времето решения.“ уточнява проф. Атанас Георгиев, катедра Масивни конструкции, УАСГ.

„Внушителният стоманобетонен пилон, с височина 75м, е в добро техническо състояние, въпреки суровите климатични условия на специфичното географско разположение на паметника – абсолютната кота на върха на пилона е точно 1500м.“ отбелязва д-р инж. Константин Велинов, катедра Организация и икономика на строителството, УАСГ.

Експертизата обобщава, че носимоспособността на основната носеща конструкция не е съществено засегната. Въпреки това са необходими спешни мерки за опазването на сградата.

Бяха проведени и технически експертизи по частите водоснабдяване и канализация (ВиК), електрическа и отоплителни и вентилационни инсталации (ОВИ), разглеждащи инсталациите вътре в сградата, както и нейното захранване. „Любопитно е, че освен най-модерните и скъпи технологии в СССР и в СИВ в паметника Бузлуджа са използвани технологични решения внесени от другата страна на желязната завеса от държави като Австрия, Франция, Швейцария, Холандия, Япония, САЩ и др. Изключително иновативно е било изпълнението на аудиовизуалната система и на системата звук и светлина.“ разказва д-р инж. Рад Станев, катедра Електроенергетика, ТУ София.

„Искаме да създадем наръчник за оцеляване за паметника Бузлуджа.“ каза проф. Йорг Хаспел, президент на ИКОМОС Германия и проектен координатор.

„Следващата стъпка по проекта е да се дефинират спешните мерки, необходими, за да се спрат разрушителните процеси.“ разясни проф. Андрас Путц, ТУ Мюнхен, член на международния консултативен съвет.

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама