Михаил Константинов: Политици със слаба математическа подготовка твърдят, че недействителните гласове са над 20 %. Всъщност те са 8,5

07.11.2019 / 09:02 1

Редактор: Александър Дечев

e-mail: alexander_dechev_petel.bg@abv.bg

 

Шефът на "Информационно обслужване" проф. Михаил Константинов коментира в студиото на БТВ изминалите местни избори.

"Общият брой на недействителните гласове на първи тур е 661 хиляди. Тук група политичи със слаба математическа подготовка побързаха да кажат, че това било над 20 процента недействителни гласове като просто разделиха този брой на 3 милиона гласували. Само, че те пропуснаха, че гласовете са много повече от 3 милиона, защото най-малкото, хората са гласували за две или три неща. Броят на гласовете е 7,7 милиона и като разделите първото число на второто става 8,5 процента. Страшно лош процент - африкански процент, не е европейска норма това. Само че е много интересна разбивката. За общински съветници са 15 процента, а за всички кметски избори са 4 процента недействителните. Което показва, че по някакви причини същите хора, които много добре гласуват за кметове, изведнъж много лошо гласуват за общински съветници. И тух хипотезите са много. Надявам се като приключат всички дандании около изборите, да се отворят чувалите със секциите, в които този феномен го има в най-тежка степен, и да се види причината. Едната хипотеза е, че са отбеязали преференция и са пропуснали да посочат партия. Това е недействителен глас. Другата хипотеза е, че те знаят името на кмета, който трябва да подкрепят, даже в най-тежкия случай им е платено за даден кмет, и не ги интересуват съветниците. Тоест, подценява се ролята на Общинсккия съвет някъде. Но явлението е прекалено масово. Ако се върнем четири години назад - същият процент, само че падна на 14 процента за Общински съвети и отново 4-5 процента за кметове. Ако се върнем в 2011 г., когато няма никакви преференции, изведнъж се оказва, че процентът пада на 6. Аз не мога да твърдя, че преференциите са виновни, но трябва да се види какво е и да се вземат мерки, защото това е недопустимо. Гласът на всеки шести българин за общински съветници е недействителен", каза професорът в ефира на БТВ.

Тук водещият Антон Хекимян го попита: "Разминаване обаче, и то драстично, имаше в хората, които имат право да гласуват по данни на ЦИК в София. Откъде се получи това разминаване - над 100 хиляди души?"

"Изключително глупава и досадна грешка. Да кажем така: в София има два списъка - едните са хората, които имат право да гласуват на парламентарни и президенттски избори, за европейски е малко по-особено, а другите са за местни. В списъците за местни има със 100 000 по-малко. Защо? Махнати са всички избиратели, които имат настоящ адрес в чужбина. На национално ниво нещата стоят така - в списъците има 6,8 милиона за всички три вида, които изброих, без местните. А за местните -  са 6,2 милиона. 600 000 са по-малко за местни избори - това са наши съграждани в Турция, в Америките и на други места, които нямат право да гласуват на местни избори и затова ги няма в списъците. Това са хората, които нямат настоящ адрес в чужбина. Избирателната активност, според мен лично, е един много съмнителен параметър на изборите, тъй като ние не знаем базата. В списъците има 6,2 милиона имена в момента, а наличните имена са 5,8 милиона. 400 000 са си в чужбина, но ги има в списъците. А ние това го използваме като база - делиме на него. Тоест нашата избирателна активност е сбъркана с 5-6 процента по дефиниция. И ми е много трогателно и смешно като гледам как някой съобщава избирателната активност с точност до десети и стотни в процентите. Смятам, че тези избори бяха изключително на добро ниво проведени, аз лично не разполагам с факти, които да предполагат касиране в София".



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
5
1
... (преди 4 години)
Рейтинг: 27300 | Одобрение: 7685
Като знам софтуерите на "Информационно обслужване" колко добре работят съм по-склонен да вярван на 20%.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама