Милиардери без дипломи
"Ние не се нуждаем от образование", изпяха "Пинк Флойд" през 1979 година и явно някои от най-емблематичните фигури в света на бизнеса са ги чули с удоволствие. Защото Роман Абрамович, Марк Зукърбърг и Бил Гейтс на младини са се вълнували много повече от възможностите да забогатеят, отколкото от тези да завършат университети с една-две дипломи. Под небето има много изгряващи предприемачи, които успяват и без заветната тапия. Повечето от тях печелят парите си във високите технологии. Трупат милиони, без да са завършили колеж. Доказват го в биографиите си, пише "Стандарт".
Питър Тийл е от първите акционери в серия от проспериращи новосъздадени компании, сред които са Фейсбук, Yelp и LinkedIn. Известният рисков капиталист дори предложи наскоро на 20 души под 20 да зарежат класните стаи, за да се посветят на разработки, обещаващи светло финансово и стратегическо бъдеще. Един от тях е българин - Делян Аспарухов, който от години живее в САЩ. От известно време той работи върху приложение, което помага за терапията на деца и възрастни с аутизъм. Скоро ще чуваме все повече за него.
Бил Гейтс създава Майкрософт на 19
Описван като гениален визионер, а понякога и като тираничен бизнесмен без задръжки, Бил Гейтс оказва неоспоримо влияние върху развитието на цифровата технология. И най-върлите му критици приемат очевидното - той поставя началото на една от най-великите революции в съвременната история. Просто превръща недостъпната тогава компютърна технология на 70-те години на ХХ век в лесен за използване от всички инструмент. Така осигурява работни места и богатство на много хора в хода на целия процес.
Гейтс, чието състояние днес е 81 милиарда долара, се записва в Харвард през 1973-а. Но точно тогава вижда големите възможности на компютърния бизнес и прави изключително рискована стъпка - прекъсва следването за ужас на своите родители. Година преди да излезе в "пенсия", милиардерът най-после получава документ за висше образование, липсата на който не му попречи да създаде най-голямата компания за производство на софтуер. "Ето как виждам света и това би трябвало да изясни всичко: Аз съм оптимист. Но нетърпелив оптимист", е философията на Гейтс.

