Минерал, несрещан в природата, е открит в метеорит от ядрото на друга планета
Работейки върху метеорит, открит за първи път през 1951 г., група изследователи откриват рядка форма на желязо-карбиден минерал, никога досега невиждан в природата.
Очаква се новият минерал да бъде официално признат като такъв от Международната минералогична асоциация (IMA), съобщава ZMEScience.
Метеоритът Wedderburn е намерен в градче със същото име в Австралия. Изследователите работят над него от десетилетия, за да разкрият тайните му.
Досега са открити много метеорити, но метеорит от ядрото на друга планета е изключителна рядкост.
Едва една трета от първоначалния метеорит остава непокътната в музея "Виктория" в Австралия. Останалото е разрязано на серия от фини пластове само по 71 грама от оригиналния 220-грамов камък. Тези тънки филийки са използвани за анализ на съдържанието на метеорита. Анализът показа следи от злато и желязо, както и други редки минерали като камацит, таенит и троилит.
Екип от Калифорнийския технологичен институт в САЩ успя да се докосне до такава проба през 2018 г., за да провери дали съдържа някакви редки минерали.
Минералът представлява подредба на атомите в различни форми. В диаманта например въглеродните атоми са подредени във формата на пирамиди, наречени тетраедри. Графитът също е въглерод, но подреден в различна структура.
Вътре в метеорита, между другите слоеве минерали, изследователите откриха нов материал.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!