Мицотакис: Измамите с европейски селскостопански субсидии са хроничен проблем

07.09.2025 / 21:16 0

Снимка: Булфото

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис каза днес, че предполагаемата измама със селскостопански субсидии от ЕС е хроничен проблем в страната, чието начало е преди мандата на неговото правителство, съобщи Франс прес, цитирана от БТА.

„Нашето правителство не може да поеме цялата отговорност“ по този въпрос, който е обект на разследване от ЕС, заяви Мицотакис на пресконференция на Солунския международен панаир, на която представи икономическата програма на правителството си за 2026 г. 

Той отбеляза, че измамата, която гръцките власти оценяват на най-малко 23 милиона евро, е започнала през 2016 г., преди той да дойде на власт през 2019-а.

Разследването на ЕС, което разглежда твърдения, че кандидати за субсидии са източили парите чрез мащабна корупция, обхваща основно периода от поемането на властта от правителството на Мицотакис.

Преди три месеца следователи от ЕС претърсиха офисите в Атина на гръцката правителствена агенция за изплащане на субсидии (ОПЕКЕПЕ), която е обработвала плащанията и която оттогава е закрита.

Разследването на ЕС разкри широко разпространени злоупотреби със средства, отпускани от агенцията, която според правителството ежегодно е разпределяла над 3 милиарда евро, главно под формата на субсидии на 680 000 фермери.

Разследване, започнато впоследствие от гръцките власти, е разгледало 6354 получатели на субсидии, като е установено, че 1036 от тях са получавали незаконни плащания на обща стойност 23 милиона евро.

Разследващите от ЕС все още не са дали свои  оценки за предполагаемата измама или броя на заподозрените ползватели на субсидии.

Мицотакис призна, че администрацията му „не е успяла да изчисти“ агенцията за изплащане на субсидии.

Той посочи, че неправомерно отпуснатите средства „са започнали да се възстановяват“ и че „правителството сега е на правилния път да реши този проблем“.

Фермерите, ползвали неправомерно европейски земеделски субсидии, са го правили главно чрез подаване на неверни декларации за земеделска земя, с която твърдели, че разполагат, както и с неверни документи за добитък, каза премиерът.

Разследването на ЕС установи, че повечето от предполагаемо неправомерните молби за субсидии са дошли от гръцкия остров Крит. 

Мицотакис каза, че „ЕС провежда разследвания по множество въпроси във всички страни (членки)“ и неговото правителство „няма какво да крие или да се страхува от подобни проверки“.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама