Млад мъж опита да влезе в подземията на Паметника на Почивка във Варна

18.03.2024 / 16:59 0

Снимка Булфото

Варненските полицаи задържаха мъж по време на нарушение на емблематично място в морската столица.

21 – годишен мъж е спипан, докато се опитва да проникне в Паметника на Почивка, потвърдиха за Moreto.net от пресцентъра на полицията.

На входовете има поставен СОТ, който е сигнализирал за намерението на ентусиаста да разгледа съоръжението отвътре.

От полицията посочиха, че няма постъпили сигнали при тях за проникване в паметника, въпреки че в последно време се забелязват цели групи от деца на 13 – 14 – годишна възраст, които проявяват интерес към вътрешността на бетонния гигант.

КАКВО ИМА ОТДОЛУ

Под повърхността се крие огромен лабиринт от тунели, простиращи се на няколко нива. Монументът е само върхът на скритите под земята помещения като бомбоубежище и други зали. Във вътрешността на могилата е обособена дори полева болница.

Изоставеният парк на Варна

Изграденото под основите на паметника бомбоубежище е с капацитет от 1800 места. Част от него е пригодена за полева болница. Мястото е считано за основна стратегическа артерия при евентуална атака над града по време на Студената война. Градски легенди разказват за няколко нива с най-модерна медицинска техника за времето си.

В полевата болница е имало стаи за карантина, хирургическо отделение, санитарни помещения, вентилационни инсталации и други. В два от входовете се влизало през врата, а в други два- през шахти. След кратка разходка около хълма ясно се вижда, че евакуационните шахти са разположени на няколко нива, което доказва съществуването на поне още едно ниво под болницата, разказа преди време за Moreto.net Пламен Стефанов. Той допълва, че се смята, че тунелите за евакуация и комуникация под Варна са свързвали военните формирования под паметника с бомбоубежищата под Морската градина, община Варна и други стратегически сгради в града. Към днешна дата една част от тунелите са разрушени при строежи, а друга част са наводнени.

ИСТОРИЯТА

Мястото, където е вдигнат паметникът, не е избрано случайно. На извисяващото се на 110 метра надморска височина Турна тепе, където е вдигнат монументът, се е намирала „Братска могила“ на борците против фашизма и капитализма. Освен това на историческия хълм през Руско-турската война се е помещавал щабът на руската армия.

Първата копка на строежа е през 1974 година. В продължение на 4 години с труда на 27 хил. души са излети над 10 000 тона бетон заедно с 1000 тона арматура. Към огромната конструкция отвеждат 301 стъпала. След построяването 180 прожектора осветяват паметника. В бронзов куб под арката пък денонощно гори вечен огън. Склоновете на хълма са залесени с 20 хил. декоративни дървета и храсти, символизиращи падналите съветски войни.

Автори на проекта са скулптурите Евгени Брамов и Альоша Кафеджийски, които заедно с архитект Камен Горанов създават и скулптурния ансамбъл на паметника. Той включва общо 7 човешки фигури с ръст над 11 метра. На едното крило са изобразени майки, които посрещат съветски войници, представени на другото крило на монумента. В средата на паметника с огромни букви е изписано посланието „Дружба от векове за векове“. Монументът функционира като такъв до 1989 година, когато идва краят на социалистическия режим.

Преди две години бе направена проверка на всички бомбоубежища във Варненско и страната. Бомбоубежището под Паметника на Почивка не е в задоволително състояние и не може да се използва по предназначение при нужда.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама