Млада и образована майка у нас - мисия възможна
Жените у нас стават майки средно на около 25-26 години, което ги прави най-младите майки в Европа, сочат последните данни на Евростат. Почти на същата възраст раждат и в съседна Румъния.
Около 15 на сто от новородените в двете страни са на майки в тийнейджърска възраст.
Ситуацията е различна в Южна Европа, като в Италия и Испания, например, жените раждат на около 30-годишна възраст, пише Вести бг.
За сметка на ранното раждане, в Западна Европа предпочитат повече деца в семейството. Тези с над четири са най-много във Финландия, Великобритания и Ирландия.
Да бъдеш млада и образована майка у нас е мисия възможна?
Това пита в репортаж Нова ТВ. Преди три години, на 22-годишна възраст, Бояна среща бащата на детето си. Сега - на 25, вече е майка на малкия Емилиян.
"Според мен не е прекалено рано. Завършила съм училище. Имам работа. Имам достатъчно стаж, за да получавам майчински. Моментът беше най-подходящия според мен", смята Бояна.
Извън статистиката обаче мнението на специалистите е противоположно.
"Моите наблюдения са, че българките с образование и статут в обществото искат да го заздравят, да могат могат сами да извървят своя път в живота, да разчитат само на себе си, защото българската жена, за съжаление, все по-малко може да разчита на т.нар. "български мъж", коментира д-р Валентина Григорова, акушер-гинеколог и зам.-директор на Първа АГ болница "Света София"
По думите й има етнически общности, в които жените раждат много по-рано. "Те започват от 12 години. Имали сме такива случаи". Според д-р Григорова, същевременно все се повече са и жените, които раждат над 35 години.