Младежите удариха Полша и се върнаха в играта за класиране на Евро 2025

26.03.2024 / 18:20 0

Стопкадър БНТ

Голям успех на футболните младежи на България.

Националният отбор на България до 21 години записа изключително престижен и важен успех над Полша с 1:0 в квалификационен мач от група D за класиране на Евро 2025. Момчетата на Александър Димитров изиграха много добър мач и въпреки че домакините владееха повече инициативата, те нямаха почти никакви опасни удари по посока вратата на Дамян Христов. Единственото попадение реализира Марин Петков, който с плътен далечен шут донесе успеха в 58-ата минута.

По този начин България събира в актива си 12 точки и запазва третата си позиция в класирането. Към момента на второто място е отборът на Германия с 13 пункта, който обаче ще се изправи срещу Израел по-късно днес. Бундестимът е с два двубоя по-малко от България и Полша и все още няма загуба. За Европейското догодина се класират само първите отбори, както и най-добрите три втори от всички групи, пише Sportla.bg.

Двубоят започна с натиск на домакините, които обаче не успяха да застрашат вратата на Христов. В 8-ата нашите момчета организираха добра атака, но два удара от удобна дистанция на Станислав Шопов бяха блокирани от защитник в бяло.

В 13-ата минута Мартин Сораков пое добре отдясно и подаде към Шопов, който стреля точно, но вратарят на Полша спаси. Домакините отговориха с далечен шут на Калужински, но високо над напречната греда.

Българите успяха да организират ново опасно положение малко по-късно, когато Марин Петков се възползва от грешка в защитата на Полша и напредна с топка в крака. Крилото на Левски пусна надясно към Георги Николов, който веднага стреля, но ударът му бе блокиран.

Полувремето завърши динамично с натиск на поляците, но защитата на “лъвчетата” беше на ниво и така до гол не се стигна.

Второто полувреме стартира с натиск на домакините, който обаче отново не даде резултат. В 58-ата минута обаче българите шокираха своя опонент. Станислав Шопов подаде към Марин Петков, който от дистанция с хубав удар по земя разпечата вратата на поляците - 0:1.

Полша реагира мигновено и натисна родния тим. Домакините отправиха няколко удари към вратата на Дамян Христов, но родният страж успяваше да улови. В 77-ата минута Сораков отправи удар от далечна дистанция, но Тобиас спаси. В заключителните минути поляците имаха на три пъти претенции за дузпа, но те не бяха уважени от главния съдия.

Така България стигна до успеха и запази шансовете си за класиране напред.