Монтираха нов бронзов паметник в центъра на Варна! А знаете ли на кого е?

16.04.2019 / 15:45 12

Нова бронзова статуя се появи днес в центъра на Варна. Тя е на възрастен мъж, облечен според модата от началото на ХХ век. Паметникът е разположен срещу сградата на театъра и това е първата и важна улика, по която може да се познае на кого е.

Човекът, увековечен със статуя е Иван Церов - кмет на Варна в периода 1909 - 1912 година. Именно тогава е инициирано строителството на сградата на театъра, към която е обърнал погледн новия паметник. Една от най-известните снимки на Церов е именно от поставянето на основния камът на културната институция.

Иван Церов е роден на 26 март 1857 година във великотърновското село Церова кория. Завършва богословско училище към Лясковския манастир. Учителства в Габрово, Свищов, Варна и родното си село. От 1890 е инспектор към Варненското учебно окръжие, тогава издава Христоматия по българска литература за средните училища. В периода 1909 – 1912 е кмет на град Варна. По време на неговия мандат започва строителството не само на новата театрална сграда, а също се полага основния камък по каптажа на варненския водопровод, изграждат се нови улици, канализация и обществени сгради. Основен дарител за изграждането на Девическата гимназия във Варна. Умира на 18 януари 1938 година във Варна.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
7
8
Mercenary (преди 7 години)
Рейтинг: 47466 | Одобрение: 11156
Ами направете един паметник на Винету тогава!
13
5
Mercenary (преди 7 години)
Рейтинг: 47466 | Одобрение: 11156
Добре че не е пак някоя трикрака кака ...
13
10
Варна (преди 7 години)
Рейтинг: 92131 | Одобрение: 38206
то си пише. На Паоло Ботичели
"Защо ние убиваме децата?" - зададе въпроса през 1992 година един сръбски войник и сам отговори на него: "Понеже те някога ще порастат и ще дойдат да ни убият вече възрастни".
36
8
4udovi6teto (преди 7 години)
Рейтинг: 36500 | Одобрение: 9445
Следващият паметник ще бъде на клекналия по гол гъз в Шишковата градинка Иван Портних, който осра Варна. 
Валери Станков
27
3
Уйо (преди 7 години)
Рейтинг: 53906 | Одобрение: 7021
А на Кръстю Мирски кога? Един от най-великите кметове на Варна, направил я от ориенталско ориенталското селище, на европейски град.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама