NASA ще изпрати вертолет на Марс през 2020 година
След дълги обсъждания, администрацията на NASA взе решение да включи 1,8-килограмовия дрон-вертолет Mars Helicopter Scout (MHS) в мисията „Марс-2020“.
Вече е уточнен начина на кацане в новата мисия. Всички научни инструменти са подготвени. Не бе решено само само дали да бъде взет безпилотният вертолет MHS. От една страна, той не тежи много. От друга, ползата от него изглежда не е голяма: той може да лети не повече от три минути на разстояние до 600 метра. Но в крайна сметка NASA реши да го включи в мисията.
„Много е примамлива идеята за вертолет, летящ в небето на друга планета“ – казаадминистраторът на NASA Джим Бриденщайн (Jim Bridenstine). „Mars Helicopter има големи перспективи за научни и изследователски мисии„.
Изглежда че изпращането на вертолет на Марс има не само научна и изследователска цел, но и ще популяризира науката. „САЩ ще бъде първата държава в историята, която ще изпрати на друга планета летателен апарат, по-тежък от въздуха“ – каза конгресменът Джон Калберсън (John Culberson). „Това достижение ще вдъхнови младите хора от цялата страна да станат учени и инженери, ще проправи пътя към още по-големи открития в бъдещето„.
Mars Helicopter Scout
Вертолетът се разработва от месец август 2013 година в лабораторията за реактивно движение на NASA (JPL). След четири години проектиране, дизайнерска работа и тестове бе създаден дрон с тегло 1,8 килограма. Фюзелажът е с размер колкото грейпфрут.
Устройството разполага с две двойни перки, въртящи се противоположни посоки със скорост 3000 оборота в минута. Това е около 10 пъти по-бързо, отколкото при земните вертолети.
Сега вертолетът е на етап ALTO – сглобяване, тестове и полети в рамките на мисията „Марс-2020“. През месец март бе тествано включването на дрона към електрическата мрежа на ракетната степен, която трябва да спусне цялото оборудване на марсианската повърхност.
Вертолетът Mars Helicopter Scout е оборудван със слънчеви панели за зареждане на литиевойонните батерии и с отоплителна система за студените марсиански нощи.
„Рекордът за височина на полета на земните вертолети е около 12 000 метра. Плътността на марсианската атмосфера е 1% от земната. Ето защо, плътността на атмосферата на Марс е еквивалентна на земната, на височина 30,5 километра“ – сподели Мими Аунг (Mimi Aung), ръководител на проекта Mars Helicopter. „За да може да лети при толкова ниска плътност на атмосферата се наложи доколкото е възможно да намалим теглото и максимално да увеличим мощността„.
След като марсианският роувър кацне на повърхността на планетата, ще бъде потърсено най-подходящото място за вертолета. Когато батериите на дрона се заредят до максимум и приключат вътрешните тестове, от Земята ще бъде дадена команда за първия в историята автономен полет на дрон на друга планета.
Специалистите считат, че дроновете от подобен тип имат отлични перспективи за разузнавателни и изследователски мисии. „Възможността да виждаш какво има зад следващия хълм има решаващо значение за бъдещите изследвания“ – каза Томас Зурбухен (Thomas Zurbuchen), ръководител на управлението за научни мисии на NASA. „Ние вече имаме много добри изображения на Марс както от повърхността, така и от орбита. Допълнителният поглед от високо ще даде възможност за осъществяването на още по-благополучни мисии„.
Мисията „Марс-2020“ е планирана да започне през месец юли 2020 година с изстрелването на ракетата Atlas V. Марсианският роувър ще направи геологическа оценка на местността, ще търси следи от древен живот на Марс, ще направи оценка на природните ресурси и ще събере информация за следващи изследвания. Ще бъдат събрани подходящи образци на почвата и ще бъдат оставени на повърхността на Марс. При следващите мисии тези контейнери ще бъдат намерени и доставени на Земята за по-подробен анализ.
kaldata.com
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!