"На Балканите има една страна, която граничи сама със себе си", но не става въпрос за България

01.11.2024 / 10:34 0

Пиксабей

Поредната много креативна измама разкри екипа на factcheck.bg.

Разбира се, отново е използвана наивността на населението с политическа цел. 

Цитат от роман на Милош Латинович, който критикува съвремието в Сърбия, подвеждащо се представя като коментар за България;

България изобщо не се споменава в книгата.

През последните осем години в социалните мрежи периодично се появява цитат от романа „Сто дни дъжд“ на популярния сръбски писател Милош Латинович, който подвеждащо се представя като критика, насочена към съвременна България. Публикациите се разпространяват масово от профили и страници, които промотират националистки виждания.

Книгата е издадена на сръбски език през 2013 г. и разпространена у нас през 2016 г. от издателство „Персей“, с превод от Таня Попова. Във Facebook в продължение на години се споделя следният цитат:

„На Балканите има една страна, която граничи сама със себе си. Където живеят най-красивите жени, а раждаемостта спада. Където безработните работят най-много, където на най-плодородните земи живеят хора, които гладуват. Където влаковете винаги закъсняват. Където всички играят футбол, а побеждават във ватерпола и волейбола. Където всички бързат за работа, а никой не стига навреме. Където здравеопазването е безплатно, а лечението скъпо. Където световната криза е получила гражданство и живее там постоянно. Където обществените поръчки са тайна, а държавните тайни – публични. Където войните никога не свършват. Където съдебните дела траят по-дълго от живота.“

В текста на публикациите и изображенията към тях има вариации, но внушението е, че цитатът се отнася за България. Освен със снимки на български пейзажи, селски дворове и жени в народни носии, в някои случаи това е заявено директно, като към текста на Латинович са добавени думите: „Тази страна… е България“. 

Всъщност в „Сто дни дъжд“ действието се развива изцяло в Сърбия. Пред Factcheck.bg от издателство „Персей“ потвърдиха това: „Цитатът е от книгата, но действието се развива в Сърбия, България изобщо не се споменава. Няма никакви податки, че описанието се отнася за България, по-скоро е за страната, в която се развива действието на романа – войните например нямат нищо общо с България.“

Пасажът започва да се разпространява още през 2016 г. във Фейсбук с внушението, че е за България. През декември 2020 г., той е използван като статус от Цончо Ганев, тогава член, а впоследствие и депутат на крайнодясната проруска партия „Възраждане“. Публикацията на Ганев е украсена с българското знаме и завършва с думите „Това е България“, които не са част от оригиналния цитат. Постът има няколко десетки споделяния, сред които в страници на „Възраждане“, но и в групи против Ковид мерките и с конспиративно съдържание за Джордж Сорос. Година по-късно цитатът се появява на профила на още един член на „Възраждане“ – Тихомир Тодоров, координатор на партията във Враца. Неговата публикация е придружена със снимка на изоставен селски двор, която недвусмислено насочва към действителността в България. Редовете от романа обикалят и профили, свързани с друга националистка партия – „Атака“.

Споменаванията на цитата, с уточнението, че е от Латинович, се срещат и в някои сайтове още през 2021 г., но през следващата година вече се разпространяват масово с неверен контекст, често със снимката на врата към запустял селски двор, която е взета от публикациите във Фейсбук. 

Междувременно цитатът продължава на набира популярност в социалните мрежи, като получава стотици споделяния чрез Фейсбук страницата със 148 хиляди последователи „Произведено на село“. Въпреки името си, тя не публикува тематична информация, а светски новини и публикации от сайтове разпространяващи дезинформация по актуални теми. Споделяния идват и от страницата с 28 хил. последователни „Великите Българи“ и асоциирани страници към сайта IstinskiIstorii.com. Без да се обясни, че това е цитат от книга, но с намек, че е критичен коментар за България, същите редове се появяват и в страници на фенове на ФК „Левски“ във Фейсбук и Инстаграм.

   

Проверено

Споделяният цитат е от романа „Сто дни дъжд“ на сръбския писател Милош Латинович, а внушенията, че думите се отнасят за България, са подвеждащи. В произведението си авторът критикува съвремието в Сърбия, за която става дума и в цитирания пасаж. България не се споменава в романа.

Всички материали от Factcheck.bg могат да бъдат препубликувани свободно. Задължително е посочването на източника и името на автора, както и поставяне на линк към публикацията.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама