На този ден Източна Германия започва строежа на Берлинската стена, за да пази германците от ГДР да не бягат на Запад
Кадър Ютуб
В неделя Берлин и околностите му отбелязват 62-ата годишнина от построяването на Берлинската стена, като отдадат почит към всички жертви на бившия източногермански граничен режим.
На няколко събития по протежение на бившата граница, която физически раздели града на Изток и Запад на 13 август 1961 г., представители на германската политика и общество си спомнят за хората, които са загинали или са били убити, докато са се опитвали да избягат от твърдия комунистически режим на Източна Германия, пише ДПА, предаде БТА.
Годишнината ще отбележи и как продължилото десетилетия положение, което раздели семействата и силно ограничи свободата.
Наред с планираната мемориална служба в Берлинския параклис на помирението, Берлин отдава почит към 18-годишния Петер Фехтер, който беше застрелян от източногерманските граничари и окървавен до стената през август 1962 г., една година след построяването й. Тогава множество германци се бяха събрали от западната страна на стената, но не можаха да помогнат на Фехтер, защото той беше паднал от източногерманската страна и охраната там не му помогна.
Междувременно в близкия град Телтов в Бранденбург висши политици в региона ще отдадат почит на Петер Медлер и Карл-Хайнц Кубе, които бяха застреляни съответно през 1963 г. и 1966 г. при опит за бягство.
Стената е построена най-вече, за да спре изселването на източногерманци на запад, тъй като изтичането на работна ръка забавя икономиката. Лидерите на Източна Германия обосноваха решението си с това, че стената защитава нейните граждани от капитализма. Тя беше дълга приблизително 155 километра и разделяше цели общности за повече от 28 години.
Според "Berlin Wall Foundation" най-малко 140 души са били убити на стената, докато са се опитвали да избягат от Източна Германия.
При шокиращ обрат стената пада на 9 ноември 1989 г. и Германия в крайна сметка се обединява отново.
След Втората световна война Берлин е поделен между страните победителки (СССР, САЩ, Великобритания и Франция) на 4 окупационни зони. Източната зона, контролирана от съветските войски, впоследствие става столица на Германската демократична република. В 3-те западни зони контролът е осъществяван съответно от окупационните власти на САЩ, Великобритания и Франция.
Отсъствието на физическа граница между зоните довежда до конфликт и масово преминаване на специалисти и граждани от Източен Берлин във ФРГ. На 13 август 1961 г., в период на усилено противопоставяне и изостряне на отношенията между СССР и САЩ, започва строителството на стената. Заповедта за нейното изграждане е подписана от Валтер Улбрихт. Фактически това е нарушение на следвоенното споразумение на страните победителки, съгласно което Великобритания, Съветският съюз, Съединените щати и Франция имат равни права относно управлението на целия Берлин.
Строителството и преоборудването на стената продължава от 1962 до 1975 година. Напълно построената стена се е състояла от 45 хиляди бетонни блокове 3,6 на 1,5 метра, със заоблен връх, чиято цел е да затруднява опитите за бягство. Въпреки това над 5 хиляди души успяват да избягат на Запад. Най-известните случаи са: масовото бягство по тунел, дълъг 149 метра; полет с делтаплан, промушване между прозорците на 2 съседни апартамента.
Падане на Берлинската стена
На 23 август 1989 г. Унгария отменя ограниченията на границата си с Австрия и голям брой бежанци от ГДР се възползват от това. През септември лидерът на ГДР Ерих Хонекер подава оставка. На 9 ноември министър-председателят на Правителството на Източна Германия Гюнтер Шабовски обявява отмяната на ограниченията за излизане от Германската демократична република. Голямо множество от източни берлинчани нахлуват в Западен Берлин. Започва демонтажът на стената от гражданството.
Към днешна дата са се запазили само няколко секции от стената в района на Потсдамер Плац, недалече от река Шпрее (East Side Gallery) и на Бернауер Щрасе.
Културен аспект
Ако от „източната“ страна на Берлинската стена до самия край тя остава уродлив символ на отчуждението, то на Запад стената се превръща в място за творчество на много художници както професионалисти, така и аматьори. През 1989 г. Берлинската стена се превръща в километрова „изложба“ на графити, в това число и много от тях с висока художествена стойност.
След разрушаването на Стената фрагменти от нея бързо се превръщат в обект на търговия. Много от късовете от Берлинската стена са купени в САЩ, например в корпорацията „Майкрософт“, в щабквартирата на ЦРУ и други. На 16 май 2006 г. на София е дарен сегмент от Берлинската стена, изложен до Мемориала на жертвите на тоталитаризма