Намериха най-голямата подводна пещера в света. Пълна е с древни тайни на маите

19.01.2018 / 12:01 0

След 10 месеца интензивно изследване мексикански учени откриха най-голямата подводна пещерна система, дълга впечатляващите 347 километра, съобщава "Офнюз".

Този разклонен потънал лабиринт не е просто природен феномен, но също така и важна археологическа находка, която може да разкрие изгубените тайни на древната цивилизация на маите, съобщи ScienceAlert.

Пещерната система, наречена Сак Актун (Sac Actun), се намира недалеч от морския курорт Тулум, Мексико, уточнява ZMEScience.

Откритието е направено от екип от водолази, намерили връзка между две подводни пещери в източната част на Мексико.

"Тази огромна пещера представлява най-важният потопен археологически обект в света", коментира подводния археолог Гилермо де Анда (Guillermo de Anda) от Националния институт по антропология и история на Мексико.

"Тук има повече от сто археологически артефакта, сред които са свидетелства за първите заселници на Америка, както и за изчезналата фауна и разбира се, на културата на маите".

Преди това Сак Актун бе измерена 263 км, но сега учени, работещи по проекта Great Maya Aquifer Project (GAM) - занимаващ се с опазване на подпочвените води на полуостров Юкатан - откриват, че системата пещери свързана с 83-километровата система Дос охос (Dos Ojos - "Две очи"). Така цялата система става общо 347 км.

Връзката между двете пещерни системи е идентифицирана след като спелеолозите прекарват месец, обикаляйки сложния лабиринт от подводни проходи.

Подобно на по-голямата част от пещерни системи на планетата, Сак Актун е издълбана във варовикови скали. Това карстова структура се образува, когато кисела вода започне да прониква от повърхността на скалата през пукнатини и цепнатини. С течение на времето тези пукнатини стават все по-големи и по-големи, докато не се превърнат в пещери.

Тъй като в района на Юкатан, където се намира системата на Сак Актун, подпочвените води се събират в подземни реки, пещерите често са много дълги. Регионът е място на 358 подводни пещерни системи, представляващи общо 1 400 км наводнени проходи, скрити под повърхността.

GAM

Много хора знаят за прочутите пирамиди на маите и други културни забележителности. Но по-малко известен факт е, че градовете на маите са построени върху обширна мрежа от кладенци, свързани с подпочвените води, известни като сеноте. Някои от тези сеноте са имали религиозно значение за маите, както и техните потомци.

"Това ни позволява да оценим много по-ясно как са се появили местата на поклонение и в крайна сметка най-големите населени места на доколумбовото население", заяви Гилермо де Анда, режисьор, подводен археолог и ръководител на екипа на Great Maya Aquifer, пред Reuters..

Както се вижда на кадрите във видеото и снимките на изследователите несметни количества консервирани артефакти от епохата на маите и човешки останки са само чакат да бъдат открити и анализирани в тази безпрецедентна система пещери.

В крайна сметка последиците за науката могат да бъдат също толкова огромни, колкото и самата пещера.

"Ние записахме повече от 100 археологически елементи - останки на изчезнали фауна, ранните хора, археология на маите, керамика и погребения на маите", заяви де Анда пред мексиканските медии.

"Това е един тунел на времето, което ви пренася на едно място преди 10000 - 12000 години".


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама