Напрежението на Балканите расте: Лютата битка между Словения и Хърватия за територия остава

12.07.2017 / 19:36 1

Хърватия и Словения не успяха да постигнат споразумение за прилагане на международно арбитражно решение в дългогодишния граничен спор, който предизвика напрежение между съседките, които са членки на Европейския съюз, съобщават световните медии, цитирани от Блиц.

Министър-председателите на Словения и Хърватия - Миро Церар и Андрей Пленкович, се срещнаха днес за първи път, откакто в края на юни базираният в Холандия съд предостави на Словения безпрепятствен достъп до Адриатическо море, а освен това се произнесе по няколко други спорни гранични въпроса.   Пленкович потвърди отново, че Хърватия няма да изпълни решението на арбитражния съд и настоя, че териториалните проблеми трябва да бъдат разрешени между двете страни. От своя страна Церар подчерта, че "за Словения определението на Арбитражния съд е окончателно и задължително". Двете страни се разбраха за арбитраж през 2009 г., след което Словения отказа да се противопоставя на членството на Хърватия в Европейския съюз.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама