Наследяването на Далай Лама - проблем за отношенията между Китай и Индия

13.07.2025 / 20:23 0

Снимка: Пиксабей

Наследяването на тибетския духовен водач в изгнание Далай Лама представлява проблем в отношенията между Китай и Индия, каза днес китайското посолство в Делхи, цитирано от Ройтерс.

Изявлението бе направено на фона на предстоящото първо посещение на индийски външен министър в Китай след смъртоносните сблъсъци между двете страни по границата през 2020 г., предава БТА.

Преди тържествата този месец по случай 90-ия юбилей на Далай Лама, на които присъстваха индийски министри, главата на тибетските будисти отново разгневи Китай, като заяви, че страната няма роля в наследяването му.

Тибетците вярват, че душата на всеки висш будистки монах се преражда след смъртта му, но Китай твърди, че наследяването на Далай Лама ще трябва да бъде одобрено и от лидерите в Пекин.

Далай Лама живее в изгнание в Индия от 1959 г. насам след неуспешно въстание срещу китайското управление на Тибет, а индийски експерти по външни работи твърдят, че присъствието му дава на Ню Делхи определено влияние над Китай. Индия е също така дом на около 70 000 тибетци и на тибетското правителство в изгнание.

Говорителката на китайското посолство Ю Цзин написа в "Екс", че някои хора от стратегическите и академичните общности в Индия са направили "неподходящи забележки" относно прераждането на Далай Лама.

"Прераждането и наследяването на Далай Лама по същество е вътрешен въпрос на Китай", каза Ю Цзин. Тя допълни, че въпросът в Тибет е "трън в отношенията между Китай и Индия" и че Индия ще си вкара автогол, ако изиграе "картата Тибет".

Индийският министър на външните работи Субрахманям Джайшанкар ще участва в регионална среща по въпросите на сигурността в рамките на Шанхайската организация за сътрудничество на 15 юли в Тянцзин, Северен Китай, и ще проведе двустранни срещи в кулоарите на събитието.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама