Националите по хандбал трети на престижен турнир в Грузия

20.06.2021 / 16:05 0

Снимки Българска федерация по хандбал

Българският мъжки национален отбор по хандбал извоюва бронзовите медали от турнира IHF/EHF Trophy и изпълни мисията, с която тръгна за Грузия – място в топ 3 и класиране за т.нар. Relegation round от квалификациите за Евро 2024.

Избраниците на варненския треньор Чавдар Чернев стигнаха до третото място след драматична победа над Молдова с 26:25 в малкия финал, изтръгната с гол на Светлин Димитров 18 секунди преди края на редовното време.

Състезателят на френския „Шартр“ показа, че е истински лидер и заби 9 попадения за успеха в най-важния мач от турнира за българския тим, пише Българската федерация по хандбал.

Великолепен и с огромна заслуга за триумфа беше и вратарят Ивайло Костов, получил отличието за най-добър играч на мача.

Отборът ни започна добре двубоя и поведе с 3:1, но в средата на полувремето Молдова обърна до 5:8. Чавдар Чернев взе навременен тайм-аут и след него „трикьолорите“ направиха успешна серия и изравниха с попадение на Йордан Попов (9:9), а Светлин Димитров с точно изпълнен 7-метров наказателен удар изведе отново отбора ни напред – 10:9.

Девятка на Георги Атанасов 4 секунди преди сирената донесе аванс от два гола на България на почивката – 13:11. В началото на второто полувреме отборът ни отново доминираше и в 40-ата минута отвори разлика от 6 гола (18:12). Молдовците обаче се мобилизираха и стопиха пасива. Така две минути преди края равенството беше възстановено – 24:24. Победители от психологическото надлъгване в края излязоха нашите момчета. Михаел Иванов реализира за 25:24, но Молдова изравни от наказателен удар. 43 секунди преди края Чавдар Чернев поиска прекъсване и след дадените указания отборът ни отново поведе. Разписа се с чудесен изстрел от деветте метра заигралият като десен гард Светлин Димитров – 26:25. Това беше и неговият девети гол в срещата.

В оставащите 14 секунди националите ни удържаха атаката на молдовците, а изстрелът от деветте метра след края на редовното време на Роман Закачурин не беше проблем за великолепния Ивайло Костов.

Георги Атанасов беше втори по резултатност в българския състав с 5 точни попадения, по 4 гола реализираха Кирил Савов и Михаел Иванов, два пъти се разписа Преслав Станчев, а по един гол добавиха Николай Нейчев и Йордан Попов.

Роман Закачурин вкара 9 гола за Молдова. На IHF/EHF Trophy България игра в състав: Ивайло Костов, Емил Иванов, Йордан

Попов, Николай Нейчев, Теодор Добрев, Георги Атанасов, Димитър Грозев, Християн Василев, Кирил Савов, Димитър Стоянов, Владислав Йоргов, Михаел Иванов, Светлин Димитров, Преслав Станчев.

Треньори: Чавдар Чернев, Димитър Асенов Водач: Георги Атанасов Лекар: Юри Золотаревски