Най-често срещаните въпроси при избор на Аминокиселини
Аминокиселините са едни от най-популярните добавки, които се приемат от активно спортуващите хора. Когато търсите и искате да си закупите аминокиселини възникват въпроси, кои да изберете, кога да ги приемате, в какви дози. Има много въпроси и хората често се объркват при избора от различни видове аминокиселини. Ето защо подготвихме списък с всички въпроси, които срещаме най-често в работата си.
Струва ли си да използвате EAA - незаменими аминокиселини? Оооо - Да! През последните месеци нашумя въпроса BCAA или EAA аминокиселини да избера? Ето един жокер. БЦАА-то съдържа само трите незаменими аминокиселини - Левцин, Изолевцин и Валин. Докато в комплекса EAA's се съдържат всичките 9 есенциални аминокиселини. Всички протеини, които ядем - независимо дали са от месо или от растителни източници, са съставени от аминокиселини. Известно е, че аминокиселините са градивните елементи на протеина и има общо 20 различни аминокиселини. Храната, която ядем, може да съдържа различни комбинации от аминокиселини, което влияе върху нейното качество и начина, по който тялото я използва. Всяка аминокиселина играе специфична и уникална роля в организма. 20-те аминокиселини се разделят на две отделни категории: незаменими аминокиселини (EAA) и заменими аминокиселини (NEAA). Само ако храната съдържа всички 9 незаменими аминокиселини, тялото ви е в състояние да произведе останалите 11. Това е основната разлика между незаменими и заменими аминокиселини. Тялото не може самостоятелно да произвежда екзогенни аминокиселини, но може да произвежда ендогенни. Когато се храните еднообразно или тренирате усилено, нуждите на тялото от незаменимите киселини се увеличават драстично. Ето защо не се колебайте да добавите есенциални аминокиселини (EAA) към вашия стак от хранителни добавки.
Кои аминокиселини да изберем?
BCAA или комплексни аминокиселини? Разбира се, всичко зависи от целта, за която искате да използвате аминокиселини. BCAA ще подобри възстановяването на нашето тяло и ефективността по време на тренировка, а също така ще предпази мускулите от разграждане. Ето защо ако не ви достига сила по време на тренировка или се чувствате смазани на следващия ден след тренировката, то тогава е добре да добавите BCAA. Комплексните аминокиселини са много добро допълнение към диетата, когато храната Ви е с ниско съдържание на протеинови продукти или разчитате на белтъчини само от един източник.
По-добре ли е да си купите чисти BCAA или с някои добавки? Разбира се, това зависи от целите, които сте си поставили! Производителите често добавят други аминокиселини към BCAA, за да създадат продукт за конкретна тренировъчна цел и спорт. Обикновено това са добавки от глутамин, цитрулин, бета-аланин, таурин, витамини, минерали и дори EAA комплекс, т.е. всички незаменими аминокиселини. Всяка от тези добавки ще има различна роля. Ако ще приемате БЦАА преди тренировка, то може в него да има и добавени пред тренировъчни добавки, каквито са цитрулина и бета аланина. Така ще подобрите самата тренировка - сила, експлозивност и мускулно напомпване. Ако тренирате в горещи помещения или спорт в който се потите повече, то добавянето на витамини и минерали в коктейла също е добро решение за прием по време на тренировката. Ако целта Ви е по-добро възстановяване, BCAA определено е достатъчно, за да закупите този продукт без никакви добавки.
Кога е най-добре се използват разклонени аминокиселини BCAA?
Това отново зависи от целите и нуждите на трениращия, както споменахме по-горе. Най-често 15-20 мин. преди тренировка и непосредствено след нейното приключване. Много рядко, но има хора, които приемат аминокиселините преди лягане или веднага след събуждане, за да доставят бързо всички макронутриенти в тялото си след нощно гладуване. Това обаче са доста ненужни две дози, тъй като регенерацията по време на сън може да се подобри по-ефективно от други добавки, докато веднага след събуждане е достатъчно да закусите пълноценно и мускулите ви няма да претърпят катаболизъм. В нетренировъчни дни не е необходимо използване на BCAA. Много хора, вместо преди и след тренировка използват аминокиселини по време на тренировка. На малки порции и с малки глътки през цялото времетраене на тренировката. Това също е добър вариант за хора, които нямат сили и издръжливост по-време на самата тренировка.
Какви дози BCAA да приемате?
Дневните дози Аминокиселини с разклонена верига са описани на етикета на всеки продукт и трябва да се спазват. Но може да се вземе предвид, теглото на трениращия, пол и тренировъчен стаж и цели. Оптималната доза на такива аминокиселини ще бъде 1g BCAA на 10 кг телесно тегло. По този начин човек, чието тегло на гладно е 100 кг, трябва да консумира две дози на ден (преди и след тренировка) от 10 g BCAA, или една доза по време на тренировка - 20 g аминокиселини разклонена верига.
Кои BCAA работят по-добре - прах или капсули?
Действието със сигурност ще бъде подобно и дори идентично. Прахът се счита само за малко по-добре смилаем от капсулите. Единственият въпрос е дозата, която трябва да приемате. Както е описано по-горе, оптималната доза е 1 g BCAA на 10 kg. телесно тегло. Повечето компании произвеждат капсули от тези аминокиселини с концентрация от 500-1000 mg. на капсула. Както сами можете да прецените, човек с телесно тегло100 кг, трябва да погълне до 10 капсули от този продукт за всяка порция! Ако нямате нищо против това количество, разбира се, не виждаме никакви противопоказания за използването на този продукт под формата на капсули. Въпреки това, предпочитанията са за BCAA на прах.
Надяваме се, сме били полезни с тази информация! Възползвайте се от най-ниски цени на аминокиселини от Fitnessdobavki.bg и запомнете! Независимо дали целта ви е да поддържате форма, да отслабнете или да изградите мускули, протеините трябва да бъдат съществена част от вашата диета. Допълването с незаменими аминокиселини е удобен и ефективен начин да увеличите дневния си прием на протеини и също така е висококачествен източник на аминокиселини.
*публикация
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!