Не правете това с климатика в топлите дни

24.07.2018 / 23:38 2

В жегите не бива да настройвате климатика в помещение и в колата на по-ниска температура от 25°. Това съветва кардиологът д-р Сотир Марчев.

Причината е, че голямата разлика между температурата в дома, офиса или колата и тази навън е стрес за организма.

Д-р Марчев даде пример с трагичен инцидент от 2012 г. – родители превозвали дълго бебе с кола на климатик, нагласен на 19°, когато го извели от колата навън, то получило топлинен удар и починало.

Лекарят съветва също да не се използва обикновен електрически вентилатор. Още – да не се оставят малки деца и домашни любимци в кола.

При високи температури на повечето хора кръвното се понижава, а на малцина – се повишава. Тези, които пият хапчета за кръвно и се понижи при жегите, да намалят дозата, уточни кардиологът.

Другите му съвети са да се носят леки дрехи и задължително шапка навън срещу слънчев удар, да се пие много вода.

Леки дрехи, шапки – топлинен удар и слънчев удар – обезводняване и силно слънчце тялото ни работи с охлаждане като колите – пийте вода, срещу слънчевия удар – шапка.

На желаещите да отслабнат той препоръчва да спрат газираните подсладени напитки.

Ето и още съвети за ползване на климатика: 

Климатик и хладилник помпат сметката за тока със 70%

С повишаването на температурите в разгара на летния сезон потреблението на електроенергиятрадиционно се покачва средно с една десета на месечна база, предупредиха експерти от Енергото.

 

 

Те са изчислили, че жегата вдига сметките за ток с 10%. Причината е, че през лятото в почти всеки дом и офис има включен климатик или вентилатор. По-високата консумация води до нарастване на сметката за електроенергия, а покачването на товарите създава опасности за мрежата, тъй като може да доведе до претоварване и сривове в захранването. За да не плащате излишно ток, а и за да си пазите здравето, почиствайте редовно филтъра на климатика, съветват още експертите. Освен това, ако климатикът има такава опция, винаги го пускайте да работи на икономичен режим, пише Марица.

и още:

6 грешки, които допускаме при използването на климатик

 

Грешка 1: Неправилно избран климатик
Климатикът, който сте избрали, може да не е ефективен във вашия случай, защото стаята ви е твърде голяма или твърде малка.

 


Грешка 2: Отваряме прозорци и врати
Повечето хора не разбират как функционират климатиците. Те вкарват топъл въздух от помещението, което преминава през хладилен агент, който абсорбира топлината от въздуха. След това охладеният въздух се връща обратно в стаята, докато абсорбираната топлина се отстранява от задната част на уреда.
Ето защо климатикът трябва да бъде монтиран в затворено помещение и защо централните тела са разположени извън къщата. "Вътрешният въздух" и "външният въздух" трябва да бъдат изолирани един от друг, за да може климатизацията да работи правилно.


Грешка 3: Оставяме климатика да работи постоянно
Мнозина мислят че е много по-енергийно ефективно, ако оставят климатика им да работи през целия ден дори когато няма никого у дома им.
Ако обаче през най-горещата част от деня не сте си в къщи, по-разумно е да изключвате сутрин климатика и когато се приберете надвечер, да го включите отново. Колкото по-горещо е отвън, толкова повече работи климатикът ви и съответно консумира повече енергия.


Грешка 4: Настройватме температурата на твърде ниска стойност
Прибирате се от дълъг и уморителен ден и искате да се охладите възможно най-бързо и за тази цел настройвате температурата на твърде ниска стойност. Но това не е правилният начин, тъй като независимо от това дали в стаята е 20 градуса или 35 градуса, климатикът ви ще изпомпва с една и съща сила прохладния въздух. Настройката на температурата само показва на уреда кога да спре изпомпването на хладния въздух.

Промяната на настройката от 21 градуса на 13 градуса няма да ускори нищо. Това всъщност е по-лошо, защото климатикът ще продължи да работи дори когато температурата в стаята ви достигне идеалната за вас стойност.
 
Грешка 5: Не сменяме филтъра
Независимо от това колко чисто е в стаята ви, във въздуха има частици, които се захващат от климатика по време на работата му. За да не създадат проблем тези частици за работата на уреда, той има филтър.
Чистият филтър е от решаващо значение за оптималната ефективност на климатика. Натрупването на частици може да намали въздушния поток, принуждавайки уреда да работи по-усилено, за да издърпва същото количество въздух. В най-лошия случай замърсеният филтър може да увеличи сметката ви за енергия с до 15% и да доведе до проблеми с поддръжката на уреда.


Грешка 6: Игнорираме други топлинни фактори
За оптимално охлаждане трябва да помогнете на вашия климатик възможно най-много. Трябва да запечатате всякакви пукнатини, от които би могло да проникне топлина отвън, да пуснете дебели завеси, когато слънцето грее директно в помещението, да сложите изолация на стените, да избягвате използването на устройства, генериращи топлина, като перални, сушилни, готварски печки или фурната и така нататък.
Expert.bg

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама