Неочакван ръст на много вреден за озоновия слой газ
Учените са открили неочакван ръст на нивата на газа CFC-11 в атмосферата, съобщава БиБиСи. Той е един от най-вредните за озоновия слой и е по-известен с търговското си име фреон, макар че с него се ползват и други версии на CFC.
Въпросният газ е забранен още през 1987 г. От тогава досега записва траен спад на съдържанието си в атмосферата. От 2012 г. досега обаче въпросният спад се е забавил с 50%.
От 2010 г. CFC-11 е забранен в целия свят. Смяташе се, че съществуващите запаси постепенно ще изветреят и няма да имат голямо влияние върху атмосферата. Учени по целия свят имат измервателни станции, за да следят дали това се случва.
Новото проучване показва, че навлизането на повече CFC-11 в атмосферата не се дължи на запасите и дори на неволното производство на газа като страничен ефект от други химични производствени процеси.
През 2013 г. са засечени въздушни талази със завишени нива на CFC-11 в Хавай. Според американската Национална администрация за океаните и атмосферата (NOAA) данните сочат, че най-вероятно става дума за незаконно производство на CFC-11 в Източна Азия.
За момента данните се базират само на подобни измервателни станции, далеч от региона. NOAA коментира, че от този регион досега не са публикувани данни.
"Всяко производство на газ, който вреди на озоновия слой и се контролира от Протокола от Монреал, трябва да бъде съобщено на секретариата и в момента световното производство е практически нула. Не знаем дори за производството на такива газове като страничен ефект", коментира Стивън Монцка от NOAA.
Именно затова се смята, че завишението идва от нерегламентирано производство. Учените обаче са озадачени от мотивацията за това, защото новите алтернативи са по-добри, а тъй като официалното производство е практически спряно от 8 години, индустрията вече е преминала на други субстанции.
Все пак учените смятат, че част от тези заместители на CFC-11 може да са твърде скъпи или трудни за намиране за някои райони и държави и това може да е сред причините газът да се използва незаконно. Проучването показва още, че CFC-11 може да остане в атмосферата в продължение на 50 години.
И макар общият брой хлорни атоми да продължава да намалява, ако не се вземат мерки срещу новите източници на вреди емисии, последствията за атмосферата и глобалният климат може да са сериозни. Учените изчисляват, че при това темпо на емисиите, възстановяването на озоновия слой може да се забави с поне десетилетие./ vesti.bg
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!