Невидимата Унгария: Хората в Цсерехат продават кръвта си, за да изкарат месеца, но пак ще изберат Орбан
Кадър Ютуб
Изпадналите в беда слаби хора търсят силни лидери, които с едно махване с твърдата си ръка да решат проблемите им и "да ги спасят".
Силните на приказки лидери разчитат на слабите хора, за да държат властта си - омагьосан кръг.
За съжаление лесни и бързи решения в реалния живот не съществуват другаде, освен в приказките.
В района на Цсерехат в Унгария масата от хората са се превърнали в просяци от рекордната инфлация през последната година.
Тук хората продават и кръвта си, но до средата на месеца не им остава нито един форинт, разказва репортаж на унгарски репортери от 444.hu
Гледката е доста сходна с тази в най-бедните изостанали райони на смятаната за най-бедна страна в ЕС - България.
Унгарците от бедните райони обаче почти единодушно казват, че следващия път ще гласуват за Фидес.
Култът към личността и вярата в едноличния лидер ги кара да виждат нещата, като неизбежни трудности по пътя към една Велика Унгария.
Унгария е абсолютен лидер в ЕС по поскъпване, което е 3 пъти над средното в ЕС и 4 пъти над това в Еврозоната.
За последните 5 години форинта е изгубил една четвърт от стойността си спрямо еврото.
Почти три милиона души в Унгария живеят в жилищна бедност, а домът на всеки четвърти има протекъл покрив или мухлясали стени, според проучването Habitat for Humanity .
Габор Бара, ръководител на стратегията в Erste Bank, каза пред RTL:
"Много хора остават невидими с проблемите си, тъй като хората, живеещи в крайна бедност в малките населени места, са почти напълно изключени от банковата система.
Изпълнителният директор на неправителствената организация каза, че сегашната жилищна политика подпомага по-заможните, а няма кой да отговаря за жилищната политика на бедните.
Нито политиката, нито обществото третират проблема с жилищата като приоритет, така че няма социален натиск върху политиците да го направят част от своя дневен ред
В отговор на запитване на новинарската станция Правителственият информационен център съобщи, че от 2010 г. насам са стартирани програми за жилищно строителство с държавна подкрепа, комуналните услуги са намалени и благодарение на високата заетост положението на доходите на семействата се е подобрило.