"Никога не сме виждали нещо подобно": Жеги в Бразилия, в страната за първи път се появи пустиня
Пиксабей
В Бразилия все още е пролет, но опасна гореща вълна обхвана големи части от страната. Търговците в Рио де Жанейро са принудени да напуснат улиците поради здравни предупреждения. Междувременно търсенето на енергия се увеличава на фона на съобщенията за прекъсвания на електрозахранването.
От Националния институт по метеорология в страната предупреждават, че повечето бразилци са изправени пред „голяма опасност“ заради жегите, предава АП, цитира БТА и БТВ.
"Червени тревоги" са издадени за почти 3000 малки и големи градове в Бразилия, които преживяват безпрецедентна гореща вълна, посочва Би Би Си.
В неделя в Рио де Жанейро са регистрирани 42,5 градуса по Целзий – което е рекорд за ноември, и изключително висока влажност. Тази комбинация носи усещането за горещини от 58,5 градуса, посочват общинските власти. Тя се нарича топлинен индекс и в момента той е най-високият, регистриран някога там.
Повече от сто милиона души са засегнати от горещините, които се очаква да продължат поне до петък.
Действителните температури в сряда леко са се понижили, но се прогнозира отново да се покачат до 40 градуса.
„Кариоките - както са известни местните жителите на Рио, винаги са виждали слънцето, топлината и плажа като част от своята идентичност. Но това са твърде високи температури дори за много от тях“, коментира Нубия Берай, координатор на лабораторията GeoClima на Федералния университет на Рио де Жанейро.
„Кариоките се прибират от работа в автобуси без климатик. Уличните търговци не могат да работят, защото понякога припадат. Жегата ги убива“, посочва още той.
Почти 60% е вероятността това да стане в периода май-юли тази година, предупреждават от Световната метеорологична организация
Екстремните горещини могат да засегнат дишането, бъбреците и сърцето, като много младите и възрастните хора са особено изложени на риск.
От общината на Рио де Жанейро препоръчват да се ядат плодове и зеленчуци и излизането навън да бъде с чадър.
В Сао Пауло са отчетени температури от 37,7 градуса по Целзий.
Бразилците използват все повече вентилатори, климатици и влагозадържатели, за да се охладят, но това води до рекордно потребление на енергия. Съобщава се за прекъсване на тока в Сао Пауло и Рио де Жанейро.
На фона на силните горещини има регистрирани и горски пожари. Те вече са опустошили район с размерите на Кипър или повече от 947 000 хектара - около 3600 квадратни мили). Това показват данните от Лабораторията за екологични сателитни приложения към Федералния университет на Рио де Жанейро.
„Температурите в Южна Америка са повлияни от климатичния феномен „Ел Ниньо“ - естествено събитие, което затопля повърхностните води в екваториалния регион на Тихия океан. Но тази година температурата на океана се повиши изключително бързо – за няколко месеца“, посочва климатологът Даниел Ферейра.
„В Бразилия през годините „Ел Ниньо“ е причинявал суши на север и интензивни валежи на юг. Тази година неговото въздействие е особено драматично“, казва Ферейра.
В тропическите гори на Амазонка сушата е толкова тежка, че общностите, зависими от пресъхналите водни пътища, са блокирани без доставка на гориво, храна или филтрирана вода. А в южния бразилски щат Рио Гранде до Сул опустошителните наводнения убиха десетки.
Според учените екстремните явления се случват по-често и поради причинените от човека промени в климата.
Горещите вълни са станали седем пъти по-чести през последните седем десетилетия, показва проучване, публикувано тази седмица от Националния институт за космически изследвания.
За първи път в страната вече има регион, който има характеристиките на пустиня - в североизточния щат Баия. С повишаването на глобалните температури водата се изпарява по-бързо. Опустиняването, както е известно това явление, напредва и в други региони, казва хидрологът Хавиер Томасела.
„Никога не сме виждали нещо подобно“, посочва още той.