Нищо ново в Париж: През 1986 година Андреас Кригер от ГДР печели титлата в мятане на гюле при жените под името Хайди

01.08.2024 / 11:07 0

Снимка: Bundesarchiv, Bild 183-1986-0826-036 / Thieme, Wolfgang / CC-BY-SA 3.0

Няма нищо ново в поредната "спортна драма" в Париж.

Покрай скандала с двете трансбоксьорки на Олимпиадата паметливи си спомниха, че това далеч не е първия скандал от този вид в спорта.

През 1986 година Андреас Кригер от ГДР спечели европейската титла на гюле през под името Хайди.

Андреас Кригер (роден на 20 юли 1965 г. ) е бивш немски тласкач на гюле , който се състезава в женския източногермански отбор по лека атлетика в SC Dynamo Berlin като Хайди Кригер.

Той е бил систематично инжектиран често без негово знание с анаболни стероиди в продължение на години от източногермански служители, което е причинило проблеми с химията на тялото.

Тъй като е трансмъж , Кригер впоследствие се подлага на операция за утвърждаване на пола .

Кригер казва, че въпреки че е преживял джендър дисфория*, преди да бъде допингиран, той съжалява, че не е успял да премине без злоупотреби с допинг.

На Европейското първенство по лека атлетика през 1986 г. Кригер печели златния медал в състезанието по тласкане на гюле , след като хвърля гюлето на 21,10 м (69 фута 3 инча). Кригер се пенсионира през 1991 г. 

Кригер е бил систематично допингиран със стероиди от 16-годишна възраст нататък. Според книгата на Вернер Франке и Бригите Берендонк от 1991 г., "Допингът: от изследване до измама" , Кригер е взел почти 2600 милиграма стероиди през 1986 г.; близо 1000 милиграма повече, отколкото Бен Джонсън е взел по време на летните олимпийски игри през 1988 г.

Още на 18-годишна възраст Кригер започва да развива видимо мъжки характеристики.

В крайна сметка годините на допинг му оставиха много мъжествени черти.

До 1997 г., на 31-годишна възраст, Кригър претърпява операция за смяна на пола и променя името си на Андреас.

Кригер се „чувства не на място и копнееше по някакъв неясен начин да бъде момче“ и казва в интервю от 2004 г. в The New York Times, че се „радва, че е станал мъж“.

Той обаче смяташе, че приемането на хормони без негово съгласие го лишава от правото „сам да разбера от кой пол искам да бъда“.

Операцията за смяна на пола на Кригер доминира в заглавията на германските новини и фокусира широко внимание върху наследството на допинга в Източна Германия , което накара други бивши спортисти да говорят публично за първи път.

Кригер даде показания по време на процеса срещу Манфред Евалд , лидер на източногерманската спортна програма и президент на Източногерманския олимпийски комитет, и Манфред Хьопнер , източногермански медицински директор в Берлин през 2000 г. И Евалд, и Хьопнер бяха осъдени за съучастие в „умишлено телесни повреди на спортисти, включително непълнолетни“.

Кригер беше принуден да се оттегли отчасти поради силна болка от вдигане на огромни количества тежест, докато беше на стероиди. И до днес той има силни болки в хълбоците и бедрата и може да издържи само на леки натоварвания.

Медалът Хайди Кригер ( на немски : Heidi-Krieger-Medaille ), кръстен на Кригер, сега се присъжда ежегодно на германци, които се борят с допинга. Златният медал на Кригер от 1986 г. е част от трофея. 

Кригер е женен за бившата източногерманска плувкиня Уте Краузе , която също е била жертва на масивен допинг от източногермански спортни служители. 

Сериалът на PBS Secrets of the Dead включва Кригер в епизод, отразяващ допинга на източногермански спортисти от източногерманското правителство, прикривано от Щази . 

През 2008 г. украински режисьори направиха документалния филм „Допинг“. Фабрика на шампионите, базирана на историята на Кригер. 

Историята на Кригер беше спомената в първия епизод на документалния филм на BBC „Изгубеният свят на комунизма“ .

*Джендърната дисфория се случва, когато има конфликт между физически определения пол на дадено лице и пола, с който той/тя се идентифицира. Засяга хората по различен начин - начина, по който човек се изразява, поведението му, обличането и самооценката.

 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама