Нов материал охлажда соларните панели и удължава живота им

02.06.2025 / 15:11 2

Снимка: Пиксабей

Екип от международни изследователи, ръководен от Университета за наука и технологии "Крал Абдула" (KAUST) в Саудитска Арабия, е разработил нов композитен материал, който може да подобри производителността на слънчевите панели. Прилагането на композитния материал към соларни панели, значително е увеличило тяхната продължителност на живота, пише TechXplore. Проучването е публикувано в Materials Science and Engineering: R: Reports.

Слънчевата енергия е от основно значение за зелените икономики в много страни, но тя е свързана със сериозни предизвикателства. Стандартните слънчеви панели преобразуват около 20% от слънчевите лъчи в електричество, като останалата част се абсорбира под формата на топлина или се отразява.

Освен това топлината намалява производителността и живота на слънчевите панели, което означава, че клетките трябва да се сменят по-често. За да се избегне този проблем може да се използва външно охлаждане, но охладителните системи се нуждаят от електричество. Пасивното охлаждане, от друга страна, не консумира енергия.

"Специализираме се в материали, които позволяват пасивното охлаждане. Тези материали са тънки и могат да бъдат поставени върху различни системи, като оранжерии и слънчеви клетки, без това да повлияе на ефективността", каза професор Цяоцян Ган от KAUST, който ръководи изследването.

В новото проучване екипът е подготвил композит, който може да абсорбира влагата от въздуха през нощта и да я освобождава през деня. Композитът представлява евтин полимер и процесът на производство не изисква агресивни химикали.

Докато са работили, слънчевите клетки с този материал, залепен върху тях, са били с 9,4 градуса по-хладни от тези без новия материал. Продължителността на живот на соларните панели е била увеличена с над 200%, а разходите си за производство на електроенергия са били намалени с близо 20%.

В допълнение към Саудитска Арабия, експерименти са били проведени и в някои от най-студените части на континенталната част на Съединените щати, за да се покаже, че технологията за пасивно охлаждане работи при всякакви метеорологични условия.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
0
0
kjk (преди 1 годинa)
Рейтинг: 216903 | Одобрение: 21673
ТЕ и кулите близнаци Петронас в Куала Лумпур,Малайзия са на химически септични ями и нощно време ги източват с цистерни!!!
1
2
ас (преди 1 годинa)
Рейтинг: 168336 | Одобрение: 25991
ха ха ха вие знаете ли за "Линията" новия град който се строи в Саудитска Арабия???? или че най високия хотел в Саудитска Арабия няма елементарна връска с канализацията?????? не вярвам много много на научни откритя идващи от диктари. особено такива които не могат да свържат хотел за милярди и обикновен мръсен канал.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама