Нов трус с магнитуд 5,4 по Рихтер удари Япония
Ново земетресение с магнитуд от 5,4 по скалата на Рихтер отново разлюля южния остров Кюшу в събота сутрин, след като по-рано трус със сила от 7,3 по скалата на Рихтер уби най-малко шестима души, предава американският телевизионен канал Fox News.
Властите в засегнатата префектура Кумамато обясниха, че точният брой на загиналите все още не е ясен, но беше съобщено, че над 400 души са ранени при серията земетресения, които разтърсиха южната част на азиатската държава.Местни телевизионни канали показват кадри на срутени сгради и информират, че под отломките им са блокирани хора.
Местни медии съобщават още за изригването на вулкана Асо след земетресенията. Той се намира в префектурата Кумамото. Вулканът е изхвърлил 100-метров стълб от дим.
По последни, но все още неокончателни данни 11 души са загинали от серията земетресения на японския остров Кюшю. Преди това бе съобщавано за двама, трима, седем и девет загинали от природното бедствие. Не е изключено броят на жертвите да нарасне. Близо 750 души са настанени в болници с различни травми. Според Геологичната служба на САЩ магнитудът на най-силния трус е 7-ма степен.
Епицентърът се намирал на един километър от град Кумамото. Огнището пък е било на дълбочина 10 километра, което е плитко. Известно е, че трусовете, които са по-близо до повърхността са по-разрушителни, за разлика от по-дълбоките земетресения, при които енергията и се разсейва, докато стигне до повърхността.
От град Кумамото са евакуирани 44 000 души Без ток са останали 200 000 жилища. Властите са решили да изпратят 20 000 военнослужещи в района на бедствието. Първоначално се смяташе, че този трус е вторичен на земетресението от четвъртък с магнитуд 6,5-те степен. Той бе на същото място и при него загинаха 9 души. Впоследствие обаче се оказа, че бедствието от съботната нощ е пълноценен и дори по-мощен трус. Метереологичното управление на Япония дори сравни последния трус с разрушителното земетресение в Кобе през 1995 година, когато загинаха 6434 души, пише Блиц.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

