Нова формула за пенсиите: Швейцарското правило в сила от 1 януари

18.11.2025 / 10:47 2

Пиксабей

Предлагат нова формула за пенсиите:

В навечерието на обсъждането и приемането на „Бюджет 2026“ от Народното събрание, настояваме индексацията на пенсиите по „Швейцарското правило“ да влиза в сила от 1 януари на съответната година, а не от 1 юли.

Отлагането с шест месеца е несправедливо и ощетява всички пенсионери, които в началото на годината посрещат по-високи разходи за лекарства, отопление, храна и комунални услуги. Това пишат в свое писмо до медиите от Обединени пенсионерски съюзи.

Ето за какво настояват още:
Изискваме в бюджета да бъдат заложени и Коледни добавки за пенсионерите с най-ниски доходи. Тези средства са жизнено важни за десетки хиляди възрастни хора, които в края на годината са изправени пред невъзможността да покриват елементарни нужди – отопление, лекарства и храна. Коледните добавки не са лукс, а минимум на социалната солидарност, която трябва да се осигури от държавата.

Тези две наши искания произтичат от факта, че „Бюджет 2026“ ще е първият, изготвен и изпълняван в евро.

Преминаването към единната европейска валута, съчетано с повишени цени на храните, води до допълнителен инфлационен натиск и до рязко поскъпване на основни стоки и услуги. Пенсионерите, като най-уязвимата група в обществото, не могат и не трябва да бъдат оставяни да поемат тази тежест сами.

Настояваме Народното събрание и кабинетът „Желязков“ незабавно да предприемат необходимите финансови и законодателни мерки, така че индексацията по „Швейцарското правило“ да е от 1 януари, а Коледните добавки за най-бедните пенсионери да бъдат гарантирани.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
2
0
Серж (преди 8 месеца)
Рейтинг: 246809 | Одобрение: 50124
Гладна кокоЖка, просо сънува...
1
0
kjk (преди 8 месеца)
Рейтинг: 216903 | Одобрение: 21673
Дискриминация на пенсионерите в действие!!!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама