Нови богатства излязоха от разкопките на Хераклея Синтика

25.07.2025 / 09:35 0

кадри Нова телевизия

редактор Веселин Златков

Нови безценни находки се появяват от земята при разкопките на древния град Хераклея Синтика и доказват, че това е бил много богат град. Това разказа по Нова телевизия ръководителят на разкопките проф. Людмил Вагалински. „Жителите му са полагали големи грижи за мъртвите си, въпреки кризите и политическите промени, през които са преминавали”, обясни археологът.

Макар и от земята да се показват важни находки, които дават на историците много нова информация, още в древността е имало „иманяри”, които са ограбвали гробовете, разказа специалистът. Съвременните иманяри също са нанесли много щети и са извадили фантастични предмети, подчерта проф. Вагалински.

Той съобщи, че разкопките в некропола на древния град ще продължат до края на месеца. В следващите два месеца работата ще се прехвърли на форума на Хереклея Синтика. Там ще бъде проучен храм, за който се смята, че е посветен на Херакъл, както и страда, която има под с мозайка. Археологът е убеден, че там ще бъдат открити нови вълнуващи находки.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама